- Slovensko sa rúti do dlhovej pasce.
- Úrokové náklady na štátny dlh sa do roku 2029 zdvojnásobia.
- Namiesto investícií do rodín či obrany budeme platiť veriteľom 3,5 miliardy eur ročne.
Skutočný problém nastane v nasledujúcich rokoch, keď bude potrebné refinancovať veľké objemy starého dlhu pri podstatne vyšších sadzbách. Bez dodatočnej konsolidácie hrozí, že úrokové náklady sa do roku 2029 zdvojnásobia na viac ako 2,1 % HDP.
V prípade ambicióznej konsolidácie, ktorá by znížila deficit do roku 2027 na 3 % HDP, by úrokové náklady v roku 2029 predstavovali 1,8 % HDP. Rozdiel 0,3 percentuálneho bodu HDP znamená úsporu takmer 558 miliónov eur ročne.
Peniaze pre veriteľov namiesto pre rodiny a obranu
Alarmujúci je aj pohľad na porovnanie úrokových nákladov s inými výdavkami štátu. V roku 2022 bol podiel úrokových nákladov nižší o približne 0,5 percentuálneho bodu HDP ako výdavky na obranu. Do roku 2028 sa tento rozdiel môže zúžiť na 0,2 percentuálneho bodu.
Objem financií vyplácaných veriteľom sa môže v roku 2028 dostať na úroveň výdavkov na podporu rodín.
Odborníci z RRZ zdôrazňujú, že táto nepriaznivá situácia je výsledkom nezodpovednej rozpočtovej politiky s neudržateľne vysokými deficitmi v čase, keď ekonomika nie je v recesii a nezamestnanosť je na historických minimách.
Dodatočný tlak na ozdravenie verejných financií predstavuje aj nová podoba európskych fiškálnych pravidiel a zaradenie Slovenska do procedúry nadmerného deficitu.
Čas na riešenie sa kráti a každý odklad výraznej konsolidácie bude v budúcnosti znamenať ešte vyššie náklady pre daňových poplatníkov.