Slovensko v ére sucha: Miliardy litrov vody unikajú v rozpadnutých potrubiach

  • Slovensko prežíva najhoršiu vodnú krízu za desaťročia.
  • Každý rok sa nenávratne stráca 51 miliónov kubíkov pitnej vody cez rozbité potrubia.
  • Najvyšší kontrolný úrad varuje: ak sa nič nezmení, z krajiny s druhými najväčšími zásobami vody na svete sa môže stať krajina bojujúca o každú kvapku.
Ekonomika Slovensko zbytočne stráca pitnú vodu
Slovensko zbytočne stráca pitnú vodu. Zdroj: ChatGPT
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko stagnuje v ochrane klímy

Medzinárodní audítori konštatovali, že „Slovensko v ostatnom období stagnuje pri realizácii akčných plánov, financovaní projektov zameraných na znižovanie emisií skleníkových plynov, ochranu vodných tokov či realizácii protipovodňových opatrení.”

Celosvetové ekonomické straty v dôsledku škôd spôsobených extrémnym počasím v roku 2024 presiahli dva bilióny eur.

Slovensko a krajiny strednej Európy pociťujú negatívne dopady zmeny klímy najmä na poklese hladín podzemných vôd, vysychaní potokov a rozširovaní oblastí, ktoré trpia extrémnym suchom.

Hazard s vodou

Paradoxne, Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov by dokázal zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 milióna obyvateľov, ako uvádza portál Naša vodaNapriek tomu odborníci varujú pred plytvaním týmto bohatstvom.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť už dnes varuje občanov:

Vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok sme zaznamenali pokles výdatnosti vody na našich vodných zdrojoch” a žiada, aby sa pitná voda používala výhradne na účely, na ktoré je určená.

Slovensko potrebuje okamžitú zmenu prístupu

Zástupca OSN Animesh Kumar zdôraznil:

Voda a vodné zdroje musia zostať pod verejnou kontrolou. Prístup k vode musia občanom garantovať verejné alebo štátne inštitúcie.”

V 21. storočí nemajú bezpečný prístup k pitnej vode viac ako 2 miliardy ľudí. Tretina svetovej populácie nemá vytvorené základné hygienické podmienky. Slovensko má dnes ešte čas predísť tomuto scenáru.

Slovensko musí okamžite začať masívne investovať do obnovy vodárenskej infraštruktúry a prestať ignorovať klimatické zmeny. Inak sa z krajiny s druhými najväčšími zásobami pitnej vody na svete môže stať krajina, ktorá bude bojovať o každú kvapku.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.