Slovensko v ére sucha: Miliardy litrov vody unikajú v rozpadnutých potrubiach

  • Slovensko prežíva najhoršiu vodnú krízu za desaťročia.
  • Každý rok sa nenávratne stráca 51 miliónov kubíkov pitnej vody cez rozbité potrubia.
  • Najvyšší kontrolný úrad varuje: ak sa nič nezmení, z krajiny s druhými najväčšími zásobami vody na svete sa môže stať krajina bojujúca o každú kvapku.
Ekonomika Slovensko zbytočne stráca pitnú vodu
Slovensko zbytočne stráca pitnú vodu. Zdroj: ChatGPT
Coinfactory PC banerBitmarkets

Slovensko čelí kritickej situácii. Rok 2024 sa stal najteplejším v histórii celosvetových meraní a naša krajina pociťuje dramatické dôsledky klimatických zmien. Zatiaľ čo svetové ekonomické straty, ktoré spôsobilo extrémne počasie, dosiahli dva bilióny eur, slovenská vodárenská infraštruktúra sa rozpadá a milióny litrov pitnej vody unikajú každý deň do voľnej prírody, ako upozorňuje Národný kontrolný úrad.

Slovensko stráca obrovské množstvá pitnej vody

Najhorším problémom sú obrovské straty vody v zastaraných rozvodoch. Podľa najnovšej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu ročné úniky sa na Slovensku šplhajú nad 51 miliónov kubíkov spracovanej pitnej vody. To predstavuje takmer tretinu všetkej vody, ktorú vodárne odoberú.

Straty spracovanej vody sa u kontrolovaných vodární pohybovali v rozmedzí od 25 percent vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) do takmer 33 percent v Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS), ako informuje SITA. Pre predstavu – každý deň sa do zeme nenávratne stráca toľko pitnej vody, koľko potrebuje na celý rok mesto s viac ako 140-tisíc obyvateľmi.

Voda v ohrození

Voda v ohrození. Zdroj: ChatGPT

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy upozorňuje:

Výsledkom sú takmer 30-percentné straty vody v zastaraných rozvodoch” a „tempo starnutia infraštruktúry je vyššie ako tempo jej obnovy.”

Miliardy na obnovu vodných sietí

Situácia je alarmujúca aj z finančného hľadiska. Strategický plán rozvoja VVaK na roky 2021 až 2027 pritom hovorí až o sume 5,7 miliardy eur, ktoré sú potrebné na obnovu vodných sietí a rozširovanie.

Vodárenské spoločnosti mali investovať 470 miliónov eur, ale skutočnosť bola podľa NKÚ len na úrovni 78 miliónov eur, čo predstavuje necelých 17 percent z plánovaných investícií

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.