- Slovensko čelí rastúcej hrozbe hospodárskej a sociálnej krízy.
- Krajinu zmáha slabá produktivita, zadlžené verejné financie a narastajúca chudoba.
- Bez zásadných reforiem môže krajina v roku 2025 naraziť na vážny systémový problém.
Zdravotná kríza ohrozuje budúcnosť
Slovensko má jedny z najhorších čísel v Európe v oblasti dojčenskej úmrtnosti, či odvrátiteľných úmrtí. Ľudia s nižšími príjmami sa častejšie nedostanú k lekárovi, čo zvyšuje riziko vážnych chorôb.
Zdravie Slovenska zaostáva za EÚ. Základom zlepšenia je lepšia prevencia a silnejšia primárna starostlivosť.
Slovensko produkuje síce menej emisií než iné krajiny, ale najmä preto, že má inú štruktúru hospodárstva – nie pre premyslenú politiku. Ovzdušie ostáva znečistené a prechod na čistú ekonomiku je pomalý.
Čo hrozí Slovensku?
Fragmentácia svetovej ekonomiky predstavuje riziko pre krajiny ako Slovensko, ktoré sú silne prepojené so svetom. Viac colných bariér a menej istoty v medzinárodnom obchode môže ekonomiku ešte viac oslabiť.
Mileniáli síce dnes zarábajú viac ako ich rodičia, no ich postavenie v spoločnosti sa zhoršuje. Šance na zlepšenie sú nižšie a stále pretrvávajú aj rodové nerovnosti.
Národná banka Slovenska vydáva publikáciu Štrukturálne výzvy každoročne, aby systematicky mapovala hlavné bariéry dlhodobého rastu Slovenska. Tieto faktory určujú, ako účinne sa menová politika prenáša do ekonomiky a aký manévrovací priestor má krajina pri udržiavaní stability.