Slovensko sa rúti do priepasti. Krajina pácha ekonomickú samovraždu

  • Slovensko smeruje k dramatickému ekonomickému úpadku.
  • Budúcnosť krajiny ohrozujú vysoké dane, ktoré vyháňajú firmy za naše hranice.
  • Doplatia na to podniky, zamestnanci aj bežní Slováci.
Ekonomika Slovensko je najdrahšou krajinou V4
Slovensko je najdrahšou krajinou V4. Zdroj: shutterstock.com/Sandra Matic/MVelishchuk
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko sa ocitlo na križovatke, kde jedna cesta vedie k stagnácii a druhá k hlbokému prepadu. Podľa najnovšej analýzy Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) sa Slovensko stalo najdrahšou krajinou na výrobu a zamestnávanie v regióne V4. To predstavuje vážnu hrozbu pre našu budúcu prosperitu.

Slovensko je pre firmy príliš drahé

Alarmujúce čísla hovoria jasnou rečou. S 24-percentnou korporátnou daňou držíme nelichotivé prvenstvo v celom regióne. Ako jediná krajina eurozóny sme zaviedli daň z finančných transakcií a zvýšili sme stropy pre sociálne odvody. Tieto kroky vytvárajú toxický kokteil, ktorý systematicky ničí našu konkurencieschopnosť.

„Zákazky, ktoré dnes v priemysle realizujeme, boli získané za úplne iných konkurenčných a ekonomických podmienok,” upozorňuje APZD. Hoci priemysel má zabezpečenú výrobu na najbližšie dva až tri roky, budúcnosť nevyzerá vôbec ružovo.

Odborníci majú výhodnejšie podmienky v Česku

Šokujúce porovnanie s našimi susedmi odhaľuje ďalšiu trpkú pravdu. Zamestnanie vysokokvalifikovaného odborníka je na Slovensku o 17 % drahšie než v Českej republike, no paradoxne, slovenský zamestnanec dostane v čistom o 8 % menej než jeho český kolega.

Tento nepomer vytvára začarovaný kruh. Talentovaní ľudia odchádzajú za lepšími platmi a firmy za nižšími nákladmi.

Konsolidácia stav zhorší

Vládna stratégia konsolidácie verejných financií sa spolieha takmer výlučne na zvyšovanie daňového zaťaženia, ktoré tvorí neuveriteľných 96 % všetkých opatrení. Len zostávajúce 4 % pripadajú na šetrenie v štátnej správe. Štrukturálne výdavky štátu pritom dramaticky rastú, a to z 1,3 % HDP v roku 2022 na očakávaných 5,2 % v roku 2024.

Znepokojujúci je aj fakt, že až 20 % slovenských vysokoškolákov odchádza do zahraničia. Problémom nie je samotný odchod za skúsenosťami, ale skutočnosť, že nemajú motiváciu vrátiť sa späť. Slovensko sa stáva neatraktívnym nielen pre firmy, ale aj pre talentovaných ľudí, ktorí by mohli prinášať inovácie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Slovenskí dôchodcovia v pasci: Valorizácia prehrala boj s infláciou

2

Top 5 najhoršie platených profesií na Slovensku. Títo ľudia zarábajú menej ako 1 000 eur v hrubom

3

Mince, ktoré vám môžu zmeniť život: Tieto dvojeurovky majú hodnotu tisícov eur

4

Slovensko stojí na prahu fatálnej krízy: Dôchodkovému systému hrozí úplný kolaps

5

Štát chystá veľké zmeny v dôchodkoch. Majú sa Slováci báť o peniaze?

PR články

BITmarkets rozdáva kryptomeny úplne zadarmo

PR články  | 13. februára 2025

PR článok spoločnosti Bitmarkets. S blížiacim sa Valentínom predstavuje kryptomenová burza BITmarkets moderný spôsob, ako osláviť sviatok lásky: darovaním kryptomeny.

Je Bitcoin skutočne digitálnym zlatom? Realita je zložitejšia

PR články  | 13. februára 2025

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Bitcoin za poslednú dekádu vyrástol z undergroundovej technologickej novinky na jedno z najdiskutovanejších investičných aktív súčasnosti.

Bitcoin sa nespráva ako digitálne zlato