- Slovenská ekonomika sa prepadá do krízy rýchlejšie, ako odborníci očakávali.
- Národná banka Slovenska varuje pred katastrofickým scenárom.
- Prepúšťanie zasiahne tisíce Slovákov.
Slovensko bojuje s infláciou a rastúcimi cenami
Inflácia sa v máji vyšplhala na 4,3 percenta, čo výrazne prevyšuje cieľ Európskej centrálnej banky. Rast cien pohonných látok síce spomalil, no vyššie ceny služieb a tovarov tlačia celkovú infláciu nahor.
Najmä ceny nehnuteľností dosiahli historické maximá. Dostupnosť bývania sa pod vplyvom rastúcich cien zhoršila, pričom ceny bytov a domov prekonali úroveň z roka 2022 a sú najdrahšie v histórii krajiny.
Aké je východisko z krízy?
Ekonomickí analytici očakávajú, že zlepšenie by mohlo prísť až v ďalších rokoch. Svetový obchod by sa mal vyšším clám postupne prispôsobiť a dopyt po slovenských výrobkoch by mal znovu rásť.
Našej ekonomike by mali pomôcť investície v automobilovom priemysle a prostriedky z európskych zdrojov. K rastu ekonomiky viditeľne prispievala iba výroba a vývoz automobilov, ktoré po minuloročných investíciách nabehli na zvýšenú úroveň.
Deficit verejných financií by mal v tomto roku klesnúť na 4,7 percenta HDP, čo je výsledok prijatého konsolidačného balíčka. Verejný dlh však presiahne úroveň 60 percent HDP a za touto hranicou pravdepodobne zotrvá až do konca prognózovaného obdobia.
Čo čaká Slovensko v budúcnosti?
Riziká pre výhľad ekonomiky zostávajú vysoké. Nie je jasný výsledok prebiehajúcich obchodných sporov a ich vplyv na slovenskú ekonomiku. Mzdy by mali stále pomerne svižne rásť a v priemere predbehnúť rast cien, čo by malo podporiť kúpyschopnosť domácností.
Pomalší rast cien a pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily by mali neskôr podporiť ekonomiku. Na trhu práce ubudne ľudí v produktívnom veku a ani príchod zahraničných pracovníkov pravdepodobne nebude stačiť pokryť potreby oslabnutej ekonomiky.
Slovensko tak čelí náročnému obdobiu, keď sa musí vysporiadať s externými šokmi aj vnútornými problémami. Úspech v prekonávaní krízy bude závisieť od schopnosti prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam svetového obchodu a efektívne využiť dostupné európske zdroje.