Slovensko prekvapilo Európu. Najväčší pokrok v ozdravovaní verejných financií

  • Slovensko dosiahlo v roku 2024 najväčší pokrok v udržateľnosti verejných financií v EÚ.
  • Bez ďalších opatrení verejný dlh vzrastie na 65 % HDP do roku 2027.
  • Na splnenie rozpočtových cieľov potrebuje vláda dodatočne konsolidovať 3,1 miliardy eur.
Ekonomika Slovensko prekvapilo Európu
Slovensko prekvapilo Európu. Zdroj: shutterstock.com/BUTENKOV ALEKSEI, Thapana_Studio
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Rastúci dlh vyžaduje ďalšie kroky

Pri takýchto vysokých deficitoch bude verejný dlh naďalej rásť – z 59,2 % HDP koncom roka 2024 až k 65 % HDP v roku 2027, pričom tempo rastu sa bude zrýchľovať. RRZ preto odporúča sústrediť ďalšiu konsolidáciu najmä do roku 2026 a neodkladať ju na rok 2027. Dôvodmi sú politický cyklus, vrcholiace čerpanie zdrojov z Plánu obnovy v roku 2026 a riziká pre globálny obchod.

Ministerstvo financií vyzýva na objektívne informovanie o stave verejných financií. „Komplexné a vyvážené informácie pomáhajú zlepšovať reputáciu Slovenska pred medzinárodnými trhmi,” zdôrazňuje rezort. Tento prístup podľa ministerstva prospieva záujmom všetkých občanov.

Ekonomický výhľad

RRZ upravila svoje ekonomické predpovede po zohľadnení zastropovania cien plynu a tepla na úrovni roka 2024. Plošné energodotácie financované vyšším deficitom krátkodobo podporia spotrebu domácností a vlády, čo dočasne zvýši rast ekonomiky v roku 2025, ale za cenu vyššieho verejného dlhu.

Problémy v eurozóne

Ešte väčší vplyv na ekonomiku budú mať zhoršené vyhliadky európskej ekonomiky. Prehlbujúce sa ekonomické a štrukturálne problémy v eurozóne znížili odhad rastu slovenskej ekonomiky na 1,8 percenta v budúcom roku.

Napriek všetkým výzvam hodnotenie Európskej komisie potvrdzuje, že Slovensko nastúpilo správnu cestu. Zlepšenie udržateľnosti verejných financií vytvára základ pre dlhodobú ekonomickú stabilitu. Hoci cesta k plne zdravým verejným financiám zostáva dlhá, Slovensko ukázalo, že aj v krátkom čase možno dosiahnuť významný pokrok.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.