Slovensko prekvapilo Európu. Najväčší pokrok v ozdravovaní verejných financií

  • Slovensko dosiahlo v roku 2024 najväčší pokrok v udržateľnosti verejných financií v EÚ.
  • Bez ďalších opatrení verejný dlh vzrastie na 65 % HDP do roku 2027.
  • Na splnenie rozpočtových cieľov potrebuje vláda dodatočne konsolidovať 3,1 miliardy eur.
Ekonomika Slovensko prekvapilo Európu
Slovensko prekvapilo Európu. Zdroj: shutterstock.com/BUTENKOV ALEKSEI, Thapana_Studio
Coinfactory PC banerBitmarkets

Hodnotenie Európskej komisie prinieslo pre Slovensko pozitívnu správu. Naša krajina dosiahla v roku 2024 najväčší pokrok v dlhodobej udržateľnosti verejných financií spomedzi všetkých členských štátov EÚ. Za týmto úspechom stojí najmä zodpovedný prístup vlády a jej konsolidačné opatrenia.

„Naša stratégia ozdravovania verejných financií začína prinášať ovocie,” uviedlo ministerstvo financií. Rezort tiež zdôraznil, že vláda plánuje v nastúpenom trende pokračovať aj v budúcnosti.

Posun z vysokého do stredného rizika

Metodika Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) potvrdzuje, že Slovensko sa v aktuálnom roku posunulo z kategórie vysokého rizika do stredného pásma. Tento posun predstavuje významný úspech, keďže predchádzajúce vlády výrazne zhoršili stav verejných financií zvyšovaním deficitu a dlhu.

Ministerstvo financií SR však upozorňuje na nevyvážené informovanie o tejto téme.

„Médiá a niektorí politici často zdôrazňujú len to, že Slovensko stále zostáva na poslednom mieste v rebríčku,” povedal hovorca rezortu. Pritom fakt, že sme dosiahli najvýraznejšie medziročné zlepšenie v celej EÚ, často zostáva nepovšimnutý.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Rozpočtové ciele a riziká

Schválený rozpočet sa oproti vládnemu návrhu zmenil len v štruktúre, pričom cieľové deficity zostali rovnaké. Pozitívny vplyv rozpočtu na dlhodobú udržateľnosť dosahuje 1,2 % HDP, čo by malo stačiť na udržanie Slovenska pod hornou hranicou stredného rizika.

RRZ však predpovedá vyššie deficity než plánuje vláda. „Schodok v roku 2025 môže dosiahnuť až 6,75 miliardy eur (4,9 % HDP),” varuje Rada. To prevyšuje vládny cieľ o 0,2 percentuálneho bodu. Dôvodmi sú najmä zhoršený ekonomický výhľad a vyššie náklady na energetické dotácie.

Najväčšie riziko pre rozpočet v roku 2025 predstavuje podľa RRZ výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške 921 miliónov eur. K tomu sa pridávajú vyššie výdavky na zdravotníctvo o 300 miliónov eur. Plošné energodotácie budú stáť 372 miliónov eur namiesto pôvodne plánovanej adresnej pomoci za približne 100 miliónov eur.

Bez ďalších opatrení splní vláda nominálny limit výdavkov len v roku 2025. „Na dosiahnutie rozpočtových cieľov do konca volebného obdobia potrebujeme dodatočne konsolidovať 3,1 miliardy eur,” upozorňuje RRZ. Bez týchto opatrení dosiahne deficit v rokoch 2026 a 2027 približne 5 % HDP.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.