Slovensko predĺžilo zákaz dovozu pšenice

Novinky Slovensko predĺžilo zákaz dovozu pšenice
Slovensko predĺžilo zákaz dovozu pšenice. Zdroj: shutterstock.com/Rasstock/icemanphotos
BITmarkets BITmarkets

Vláda predĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Zákaz bude platiť do konca roka. Vyplýva to zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora, ktoré TASR poskytol jeho hovorca Peter Majer.

„Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená.

Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom,” priblížil premiér.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko reguluje dovoz surovín, týka sa to aj pšenice

Tento krok vlády je podľa jeho slov aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že vláda SR bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz. “Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy,” priblížil rezort.

Prečítajte si aj: Vláda má plán, ako zachrániť Slovensko pred bankrotom. Podľa premiéra ho však žiadny „príčetný parlament” neschváli

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TASRTAGY: