- Hodinové náklady práce na Slovensku dosiahli 18,5 eura, najviac v regióne.
- Slovensko predbehlo Česko a stalo sa najdrahšou krajinou V4.
- Napriek rastu stále výrazne zaostávame za západnou Európou.
Slovensko sa definitívne rozlúčilo s pozíciou krajiny s lacnou pracovnou silou. Najčerstvejšie štatistiky Eurostatu odhaľujú, že výdavky firiem na zamestnancov v našej krajine prudko stúpajú a medzi krajinami strednej Európy patria k najvyšším.
Hodinové náklady práce na Slovensku teraz prevyšujú úroveň všetkých našich susedov vrátane Česka, Poľska či Maďarska, uvádza portál O peniazoch.
Firmy na Slovensku zaplatili v minulom roku za hodinu práce zamestnanca v priemere 18,5 eura, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 8 percent. Tento skok katapultoval Slovensko na vrchol krajín V4 z pohľadu nákladov na pracovnú silu.
Ešte pred rokom naše firmy platili za zamestnancov menej ako české spoločnosti, no vlani sme Česko predbehli. České firmy vynaložili v roku 2024 na hodinu práce priemerne 18,2 eura.
Rozdiel oproti ostatným krajinám regiónu vyzerá ešte výraznejšie. Poľské firmy zaplatia za hodinu práce 17,3 eura, chorvátske 16,5 eura a maďarské len 14,1 eura. Ešte lacnejšie vyjdú zamestnanci v Rumunsku (12,5 eura) a Bulharsku (10,6 eura). Zo západnej Európy sa k nám najviac približuje Portugalsko, kde firmy platia za hodinu práce 18,2 eura.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slovensko aj tak zaostáva
Tento vývoj jasne ukazuje, že Slovensko postupne prichádza o konkurenčnú výhodu nízkych mzdových nákladov, ktorá v minulosti prilákala množstvo zahraničných investorov. Spoločnosti teraz musia hľadať iné spôsoby, ako zostať konkurencieschopné – napríklad zvyšovaním produktivity alebo investíciami do nových technológií.
Napriek tomuto rastu Slovensko stále výrazne zaostáva za západnou Európou. Priemerné hodinové náklady práce v celej Európskej únii dosiahli vlani 33,5 eura a v eurozóne dokonca 37,3 eura. Medziročne vzrástli o 5, respektíve 4,5 percenta.
Najdrahšie vyjdú zamestnanci firmám v Luxembursku, kde za hodinu práce zaplatia až 55,2 eura. Vysoké náklady na pracovnú silu majú aj francúzske (43,7 eura) a nemecké firmy (43,4 eura). Tieto sumy predstavujú viac ako dvojnásobok slovenských nákladov.
Do celkových nákladov práce patrí nielen základná mzda zamestnanca, ale aj príspevky na sociálne zabezpečenie, výdavky na školenia, náborové náklady, pracovné oblečenie a rôzne dane súvisiace so zamestnávaním. Od týchto nákladov sa odpočítavajú všetky získané dotácie.
Rastúce náklady na pracovnú silu môžu výrazne ovplyvniť konkurencieschopnosť slovenských firiem a znížiť atraktivitu našej krajiny pre zahraničných investorov. Analytici varujú, že niektoré spoločnosti môžu prehodnotiť svoje investičné plány alebo presunúť časť výroby do lacnejších krajín.
Slovenská ekonomika preto potrebuje transformáciu z modelu postaveného na lacnej pracovnej sile smerom k ekonomike s vyššou pridanou hodnotou. Odborníci sa zhodujú, že kľúčom k budúcemu úspechu bude zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov a podpora inovácií vo firmách.