Slovensko na vrchole rebríčka: Inflácia opäť devastuje ekonomiku

  • Inflácia v eurozóne klesla na 2,2 % v marci 2025.
  • Služby a potraviny sú naďalej hlavnými zdrojmi inflácie.
  • Energia sa v marci prepadla do záporných hodnôt.
Ekonomika Inflácia je na Slovensku stále vysoká
Inflácia je na Slovensku stále vysoká. Zdroj: shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A/esfera
Coinfactory PC banerBitmarkets

Inflácia v eurozóne mierne klesla. Podľa predbežného odhadu štatistického úradu EÚ Eurostat inflácia v eurozóne v marci 2025 klesla na 2,2 % oproti februárovým 2,3 %. Hoci ide len o mierne spomalenie, trend znižovania inflácie pokračuje už druhý mesiac po sebe.

Tento vývoj je vnímaný ako pozitívny signál pre ekonomiku, no zároveň odhaľuje, že niektoré zložky spotrebného koša stále vykazujú relatívne silný rast cien.

Služby a potraviny opäť na čele

Najväčším prispievateľom k marcovej inflácii sú služby, ktoré síce mierne klesli z 3,7 % vo februári na 3,4 %, no stále majú najvyšší medziročný rast spomedzi všetkých sektorov. Potraviny, alkohol a tabak zaznamenali nárast z 2,7 % na 2,9 %, čo je nepríjemná správa pre bežných spotrebiteľov.

Neenergetické priemyselné tovary zostali stabilné na úrovni 0,6 %, zatiaľ čo energia sa v marci prepadla na -0,7 %, čo je pokles oproti februárovej hodnote 0,2 %. Tento vývoj naznačuje, že energetické trhy sa začínajú stabilizovať, čím sa znižuje tlak na celkovú infláciu.

Inflácia v eurozóne

Inflácia v eurozóne. Zdroj: tradingeconomics.com

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko na vrchole rebríčka

Ročná harmonizovaná miera inflácie (HICP) na Slovensku vo februári 2025 mierne klesla na 4,1 % z januárového jednoročného maxima 4,2 % a mierne pod trhové prognózy 4 %. Harmonizovaná medziročná miera inflácie na Slovensku dosahovala od roku 1996 do roku 2025 v priemere 4,43 %, pričom v marci 2000 dosiahla historické maximum 16,80 % a v júli 2016 rekordné minimum -0,90 %. Horšie je na tom iba Chorvátsko (4,8 %), Belgicko (4,4 %) a Estónsko (5,1 %).

Inflácia krajín eurozóny

Inflácia krajín eurozóny. Zdroj: ec.europa.eu

Ročná miera inflácie na Slovensku vo februári 2025 mierne klesla na 3,8 % z januárového trinásťmesačného maxima 3,9 %. Náklady vzrástli najmä na potraviny a nealkoholické nápoje (2,8 % oproti 2,5 %), bývanie a služby (2,7 % oproti 2,5 %), odevy a obuv (2,8 % oproti 2,4 %), reštaurácie a hotely (7,6 % oproti 7,3 %) a rôzne tovary a služby (6,7 % oproti 5,5 %).

Inflácia stále nad cieľom ECB

Aj napriek poklesu inflácie na 2,2 % zostáva táto hodnota stále nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorý je tesne pod 2 %. ECB tak bude pravdepodobne pokračovať vo svojej opatrnej menovej politike.

Finančné trhy už začínajú špekulovať o možnom znížení úrokových sadzieb v druhej polovici roka, no všetko bude závisieť od ďalšieho vývoja cien v nasledujúcich mesiacoch. Z pohľadu spotrebiteľov ide o povzbudzujúcu správu – najmä pre tých, ktorých rodinné rozpočty trpia pod vplyvom rastúcich cien potravín a služieb.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.