Slovensko na nelichotivom chvoste štatistík. V práci trávime veľa času, platy tomu nezodpovedajú

  • Dáta poukazujú napríklad na to, že Slováci vo svojom zamestnaní strávia počas týždňa viac času, ako je priemer Európskej únie.
  • Patríme medzi krajiny, ktoré vedú v niekoľkých nelichotivých štatistikách spojených s prácou.
Ekonomika Slovensko na nelichotivom chvoste štatistík
Slovensko na nelichotivom chvoste štatistík. Zdroj: Shutterstock.com/NIKS ADS, earth phakphum
BitmarketsBitmarkets

Zdá sa vám, že v práci trávite príliš veľa času? Možno na tom niečo skutočne bude. Ako totiž uvádza portál Pravda, najnovšie analýzy to dokazujú: Slovensko je krajinou, v ktorej obyvatelia pracujú v porovnaní s inými krajinami Európskej únie dlhšie.

Patríme medzi krajiny, ktoré vedú v niekoľkých nelichotivých štatistikách spojených s prácou. Najviac nás vystihuje tá, ktorá hovorí, že máme najhoršie pracovné prostredie v rámci EÚ. Naše pracovné miesta sú pomerne nekvalitné a veľa času trávime v práci aj počas noci, víkendov či sviatkov…

Kto je na tom horšie?

Naše platy tiež nepatria medzi najvyššie. Keď zohľadníme čisté mzdy, horšie sú na tom v Únii už len Maďari, Chorváti, Rumuni a Bulhari.

Dáta poukazujú napríklad na to, že Slováci vo svojom zamestnaní počas týždňa strávia viac času, ako je priemer Európskej únie. Priemerne ide o 37,6 hodiny týždenne. Toto číslo je až o 1,5 hodiny vyššie ako európsky priemer. V rebríčku nám tak patrí nelichotivé 13. miesto.

Viac času v práci trávia napríklad Poliaci (39,3 hod./týž.), Rumuni (39,5) či Gréci (39,8). Naopak najlepšie sú na tom Holanďania s priemerným týždenným časom 32,2 hodiny. Dobre sú na tom i Rakúšania a Nemci.

Situácia je však o niečo iná v prípade priemerného času v práci počas celého života. Aj napriek tomu, že pri štatistike vyššie na tom Holanďania boli najlepšie, v tomto prípade je to presne naopak. Majú totiž najdlhší pracovný život, konkrétne 43,7 roka.

Slovensko je na tom o čosi lepšie. V práci počas svojho života strávime 35,7 roka.

Občania Slovenska, ktorí vlani dovŕšili 15 rokov, odpracujú podľa odhadov Eurostatu počas svojho života priemerne 35,7 roka. V celej Európskej únii je to priemerne 36,9 roka.

Hoci toto číslo je už o trochu lichotivejšie, odborníci poukazujú na to, že v priebehu posledných rokov sa zvýšilo až o 2,7 roka.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Pravda.skTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.