- Slovensko je jedinou krajinou EÚ v pásme vysokého rizika udržateľnosti financií.
- Na zníženie dlhu na 60 % HDP potrebujeme zlepšiť bilanciu o 6,5 %.
- Polovicu problému tvoria očakávané výdavky súvisiace so starnutím populácie.
Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším rizikom dlhodobej udržateľnosti verejných financií v Európskej únii (EÚ). Vyplýva to z aktuálnej správy Európskej komisie (EK) Debt Sustainability Monitor 2024, na ktorú v pondelok poukázala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Slovensko v tomto hodnotení dosiahlo najhoršie postavenie v EÚ podľa ukazovateľa S1, ktorým sa vyjadruje veľkosť zlepšenia salda verejných financií potrebného na zníženie verejného dlhu na 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2070. Na takto nastavenú zmenu by bolo potrebné zlepšiť bilanciu slovenských verejných financií o 6,5 % HDP.
„Z tejto hodnoty približne 3,2 percentuálneho bodu (p. b.) tvorí nepriaznivý súčasný stav verejných financií a 3,4 p. b. predstavujú očakávané dodatočné výdavky súvisiace so starnutím populácie,” priblížila RRZ.
Slovensko je zároveň jedinou krajinou v EÚ, ktorá sa podľa S1 nachádza v pásme vysokého rizika. Tento indikátor je podľa fiškálnej rady metodicky veľmi blízky slovenskému ukazovateľu, ktorým sa vyjadruje stav dlhodobej udržateľnosti podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
„Tieto výsledky potvrdzujú opakované odporúčania RRZ týkajúce sa potreby čím skôr zlepšiť štrukturálne hospodárenie verejnej správy a vyhnúť sa opatreniam, ktoré by ďalej zhoršovali budúce dopady starnutia populácie, s cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií,” zdôraznila rozpočtová rada.