- Ak vláda údajne nezačne hneď konať, Slovensko je v koncoch.
- Republiková únia zamestnávateľov vymenovala dva najväčšie problémy.
Pokles v globálnych rebríčkoch konkurencieschopnosti, stagnujúca produktivita práce a neudržateľné verejné financie. To sú podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) niektoré z nepriaznivých zistení Národnej banky Slovenska, píše SITA.
Najväčšou výzvou sú ľudské zdroje a starnutie populácie. Zamestnávatelia združení v RÚZ na tento problém v súvislosti s nedostatkom pracovníkov upozorňujú už dlhodobo. Na štvrtkovej tlačovej konferencii vyzvali vládu, aby sa týmto problémom začala urýchlene a komplexne zaoberať.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slovensko nemá kvalifikovaných ľudí
„Na pracovnom trhu dnes nemáme ľudí s kvalifikáciami, ktoré podniky potrebujú,” povedal prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský.
Naša krajina podľa jeho slov nevie systémovo pracovať s hľadaním talentu, no zároveň vzdelávací systém nereflektuje na skutočné potreby pracovného trhu a nepripravuje do praxe absolventov s potrebným súborom schopností.
Najšikovnejší ľudia odchádzajú za lepšími podmienkami do zahraničia. U väčšiny tých, ktorí zostanú doma, zase narážame na neochotu vzdelávať sa a zvyšovať svoju kvalifikáciu počas života.
Vláda podľa únie hovorí, že zamestnanosť na Slovensku stúpa, a teda že problém s nedostatkom pracovníkov neexistuje.
„V skutočnosti je to tak, že zamestnávatelia sú nútení prijímať do zamestnania uchádzačov bez potrebnej kvalifikácie a následne sa im vo vlastnej réžii snažia doplniť potrebné vzdelanie a zručnosti,” skonštatoval člen prezídia RÚZ a generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný.
Problém je podľa neho čím ďalej vypuklejší
„Čierna diera chýbajúcich zamestnancov nás môže jedného dňa úplne zlikvidovať,” doplnil Novotný.
Ako uviedla manažérka úseku trhu práce a ľudských zdrojov spoločnosti Trexima Bratislava Lucia Lednárová Dítětová, situácia je už kritická, čo si vyžaduje prijatie zásadných opatrení na úrovni vlády, regiónov, zamestnávateľov a všetkých aktérov systému celoživotného vzdelávania.
Bez riadneho postupu sa ekonomický vývoj Slovenska bude podľa jej slov zhoršovať a životná úroveň ľudí bude upadať. Čiastočne by situáciu mohlo zmeniť podľa nej intenzívnejšie zamestnávanie seniorov, mladých, či zahraničných pracovníkov, rekvalifikácie zamestnancov, ale aj digitalizácia a automatizácia. Potrebná je však zmena súčasnej legislatívy.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
V oblasti podpory zahraničnej migrácie podľa Lelovského Slovensko ako krajina zlyháva. Nevyhnutné je však čím skôr mobilizovať podľa jeho slov všetku pracovnú silu, ktorá je k dispozícii. Podmienky však musia byť motivačné a pružné.
„V bežnej praxi by pri zamestnávaní starších zamestnancov pomohla možnosť znižovania počtu pracovných hodín, či náročnosti úväzkov, a to pri zachovaní ich sociálnych istôt. Ďalším nástrojom do budúcna je aj zdieľanie pracovníkov, kedy jeden človek pracuje pre viacerých zamestnávateľov, čo bude už čoskoro veľmi aktívna a efektívna forma využívania pracovnej sily aj na Slovensku. Je však potrebné zásadne zmodernizovať Zákonník práce,” dodal Lelovský.