Slovensko má najviac dôchodcov zo všetkých krajín EU. Každý tretí Slovák poberá penziu

  • Slovensko má najviac poberateľov dôchodkov v EÚ.
  • Pred troma rokmi bola situácia úplne iná.
Novinky Slovensko má najviac dôchodcov zo všetkých krajín EÚ
Slovensko má najviac dôchodcov zo všetkých krajín EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Halfpoint
Best Wallet PCBitmarkets

Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v Európskej únií (EÚ). V rámci rebríčka krajín EÚ sme sa umiestnili na prvom mieste s najvyšším podielom poberateľov dôchodkov. Podľa aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, každý tretí obyvateľ Slovenska, čo predstavuje 33,2 % populácie, poberá od štátu nejaký druh dôchodku. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria 8,6 % HDP, čo je jedna z najnižších hodnôt v rámci EÚ.

Pred troma rokmi boli výsledky úplne iné

V rámci porovnania za rok 2021 sa Slovensko umiestnilo na 19. mieste z 27 krajín EÚ, pokiaľ ide o výdavky na dôchodky vzhľadom na hrubý domáci produkt.

 

Priemer EÚ v tomto ukazovateli bol na úrovni 12,9 % HDP, pričom najvyššie podiely vykazovali Grécko (16,4 %), Taliansko (16,3 %), Rakúsko (15 %) a Francúzsko (14,9 %). Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú Írsko (4,5 %), Malta (6,4 %), Maďarsko (7 %) a Litva (7,1 %), ktoré vynakladajú na dôchodky najnižší podiel HDP.

Porovnanie ukázalo, že výdavky na dôchodky v rámci celej EÚ v roku 2021 medziročne vzrástli o 2,8 %, avšak ekonomika EÚ rástla rýchlejšie, a preto pomer k HDP klesol z 13,6 % v roku 2020 na 12,9 % v roku 2021.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko má najviac starobných dôchodcov

Najväčšiu časť výdavkov tvorili starobné dôchodky (79,9 %), nasledované pozostalostnými dôchodkami (12 %) a invalidnými dôchodkami (7,9 %). Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov. V rámci EÚ poberal aspoň jeden z typov dôchodkov každý štvrtý obyvateľ, čo predstavuje 27,2 % populácie.

Okrem Slovenska, ktoré vedie s 33,2 %, vysoký podiel poberateľov dôchodkov mali aj Luxembursko, Litva a Estónsko (32 % až 33 %). Okolité krajiny ako Česko, Rakúsko a Poľsko mali podiely okolo 28 %, zatiaľ čo Maďarsko malo len 22 %. Najmenšie podiely poberateľov dôchodkov sú na Cypre (19 %), Malte (19,2 %) a v Španielsku (21,1 %).

Okazio PCKvakomat mobil