Slovensko má najhoršie stavebníctvo spomedzi krajín EÚ

  • Pokles stavebnej produkcie na Slovensku je výsledkom viacerých faktorov.
  • Slovensko zaznamenalo s 30 % najväčší prepad stavebníctva spomedzi krajín EÚ.
  • Pád môže spomaliť rast dopytu po vlastnom bývaní cez znižovanie úrokovej sadzby.
Ekonomika Stavebníctvo na Slovensku je v úpadku
Stavebníctvo na Slovensku je v úpadku. Zdroj: shutterstock.com/Saharat Thinagun
Okazio PCAnycoin mobil banner

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať ako realita, v skutočnosti slovenské stavebníctvo výrazne stagnuje. Podľa správy Trend dokonca zaznamenalo najhorší medziročný výsledok za posledné 4 roky, a to aj napriek tomu, že rezidenčná výstavba je na vzostupe a začal rásť aj dopyt po hypotékach.

Faktory, ktoré vplývajú na spomalenie výstavby

Pri analýze úpadku stavebnej produkcie musíme vziať do úvahy viacero faktorov. V prvom rade hovoríme o raste cien stavebných materiálov, ktoré sú výsledkom inflácie a geopolitického napätia. To spôsobilo vyššie náklady na výstavbu, čo mnohé projekty spomalilo alebo zastavilo.

Ďalším faktorom je nedostatok pracovnej sily. Odchod mnohých odborníkov do zahraničia a nízky záujem mladých ľudí o stavebné profesie tento problém prehlbujú. Dôvodom odchodu je ekonomická neistota a nízky príjem. Podobný trend sledujeme aj pri poklese investícií zo strany súkromných i verejných investorov.

Rast cien energií zvýšil prevádzkové náklady stavebných firiem, čo znížilo ich schopnosť realizovať projekty v plánovaných rozpočtoch. V neposlednom rade sú to administratívne prieťahy, nedostatočné financovanie alebo zložitý povoľovací proces.

Regulačná neistota

Na Slovensku dominuje byrokracia, ktorá brzdí aj stavebný priemysel. Výsledkom sú zdĺhavé povoľovacie konania. Územné plány sú neaktuálne a infraštruktúra často zanedbaná.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko zaznamenalo najväčší prepad v EÚ

V porovnaní s rokom 2021 Slovensko zaznamenalo s 30 % najväčší prepad stavebníctva spomedzi krajín Európskej únie (EÚ). Podľa údajov Eurostatu vzrástli náklady slovenských developerov od roku 2021 o 44 %. Vyše polovica krajín, naopak, dokázala hodnoty spred 3 rokov prekonať.

Nedávno sme vás informovali, že na základe údajov zo Štatistického úradu SR stavebné firmy vyprodukovali v auguste 2024 až dvojciferne nižšiu hodnotu ako pred rokom. Produkcia dosiahla 620,2 milióna eur, čo je medziročne menej o 11,5 %. Zároveň ide o najhorší výsledok od októbra 2020.

Stavebná produkcia na Slovensku

Stavebná produkcia na Slovensku. Zdroj: Štatistický úrad SR

Tabuľka od Eurostatu demonštruje, že Slovensko jednoznačne zaznamenalo najhorší prepad aj pri medziročnom porovnaní s hodnotou -19,1 %. Na druhom mieste je Slovinsko s hodnotou -17,6 % a na treťom je Poľsko s -9,0 %.

Slovensko má najväčší prepad v stavebníctve

Slovensko má najväčší prepad v stavebníctve. Zdroj: Eurostat

Pokles stavebnej produkcie na Slovensku je výsledkom kombinácie viacerých faktorov, ktoré spolu vytvárajú náročné prostredie pre celý sektor. Tento trend zrejme bude pokračovať aj v roku 2025 a v hre je aj mierne oživenie podporené znižovaním úrokových sadzieb. Prvý nárast dopytu po hypotékach je totiž viditeľný už teraz.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.