Slovensko je v najväčšej kríze za posledné desaťročia. Krajina smeruje k bankrotu

  • Slovensko smeruje do hlbokej krízy, upozorňuje najnovšia správa NKÚ.
  • Bez vízie a konsolidácie verejných financií hrozí krajine ekonomický kolaps.
  • Dlh verejnej správy sa blíži k alarmujúcim 77 miliardám eur.
Ekonomika Slovensko krachuje
Slovensko krachuje. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko nevyužíva európske príležitosti

Paradoxom je, že napriek problémom s udržateľnosťou rozpočtov a nedostatkom domácich finančných zdrojov, Slovensko nedokáže efektívne čerpať financie z európskych fondov.

Finančná pomoc európskeho spoločenstva je unikátnou príležitosťou, ako naštartovať reformy a urýchliť spoločenský pokrok. Podľa výsledkov kontrol Slovensko tieto zdroje využíva vo veľmi nízkej miere a realizuje s nízkou efektivitou, zdôrazňuje predseda NKÚ.

Do konca aktuálneho roka musí Slovensko vyčerpať ešte 1,1 miliardy eur, inak o tieto prostriedky môžeme definitívne prísť. V rámci plánu obnovy a odolnosti boli do konca roka 2024 prijaté prostriedky z Európskej komisie v celkovej sume 3,5 miliardy eur, čo predstavuje 54,2 % z celkovej alokácie.

Existujú však významné riziká spojené s obstarávaním a praktickou realizáciou investičných projektov. Ku koncu roka 2024 sa podarilo splniť len necelú tretinu míľnikov a cieľov.

Zdravotníctvo a vodárenstvo – príklady zlyhávajúcich systémov

Medzi kritické oblasti, ktorým sa NKÚ osobitne venoval, patrí zdravotníctvo. Problémom je deficitné hospodárenie najmä veľkých štátnych nemocníc a opakovaný kolobeh dlhov. „Ich oddlženia riešia dôsledky, ale nie príčiny,” upozorňuje Andrassy.

Medzi odporúčania úradu patrí centralizácia a zefektívnenie riadenia procesov, čo sa však oproti pôvodným plánom realizuje s oneskorením.

Ďalšou oblasťou vyžadujúcou si naliehavú pozornosť je vodárenstvo. NKÚ konštatuje, že dlh vodárenských spoločností dosahuje niekoľko miliárd eur a ročné úniky sa šplhajú nad milióny kubíkov spracovanej pitnej vody.

Slovensko prichádza o pitnú vodu

Z poškodenej vodárenskej infraštruktúry sa stráca takmer tretina pitnej vody, čím sa Slovensko radí medzi najrizikovejšie krajiny v Európe.

Pre budúcnosť Slovenska je nevyhnutné prijať komplexné reformy, zlepšiť strategické plánovanie a zvýšiť efektivitu verejných politík. Bez jasnej vízie a celospoločenského konsenzu bude krajina naďalej čeliť vážnym hospodárskym a sociálnym výzvam.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.