Slovensko vedie svetový rebríček v počte kybernetických podvodov

  • Slovensko kraľuje rebríčku krajín, na ktoré útočia online podvodníci.
  • Podvody sa odohrávajú najmä na sociálnych sieťach.
  • Desivé je, že situácia sa podľa odborníkov ešte viac zhorší.
Novinky Slovensko zaznamenalo alarmujúci nárast online podvodov
Slovensko zaznamenalo alarmujúci nárast online podvodov. Zdroj: shutterstock.com/Voronaman/Pavlo Lys
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slovensko sa ocitlo na nelichotivom prvom mieste v celosvetovom rebríčku krajín najviac ohrozených internetovými podvodmi. Prekvapivo sme predbehli aj oveľa väčšie krajiny, pričom za nami nasleduje Vietnam a tretie miesto obsadila Česká republika. Vyplýva to z najnovšej správy Gen Threat Report za posledný štvrťrok 2024.

Slovensko čelí masívnym kybernetickým útokom

Situácia v oblasti online bezpečnosti sa dramaticky zhoršuje. Podľa údajov spoločnosti Gen len v období od októbra do decembra 2024 bolo potrebné zablokovať neuveriteľných 2,55 miliardy hrozieb. To predstavuje alarmujúcich 321 pokusov o podvod každú sekundu. Znepokojujúce je, že až 86 % týchto útokov využívalo metódy sociálneho inžinierstva.

„Podvodníci sa zameriavajú predovšetkým na ľudské emócie,” vysvetľuje Siggi Stefnisson, technický riaditeľ kybernetickej spoločnosti Gen.

„V predchádzajúcom štvrťroku napríklad zneužívali stres z predvianočných nákupov alebo túžbu ľudí nájsť si partnera pred koncom roka.”

Sociálne siete ako hlavné bojisko

Výskum odhalil, že najrizikovejším prostredím pre kybernetické útoky sú sociálne siete. Facebook sa stal dominantným priestorom pre podvodníkov, kde sa odohralo až 56 % všetkých identifikovaných hrozieb.

Na druhom mieste skončil YouTube s 24 % podielom, nasledovaný platformou X (bývalý Twitter) s 10 % podielom. Instagram a Reddit zaznamenali zhodne po 3 % podvodných aktivít.

Stretávate sa na internete s podvodmi?

V oblasti komunikačných aplikácií sa ukázal ako najproblematickejší Telegram, ktorý čelil šesťnásobne vyššiemu počtu hrozieb v porovnaní s aplikáciou WhatsApp. Odborníci tento rozdiel pripisujú silným nástrojom na ochranu súkromia v Telegrame, ktoré paradoxne sťažujú odhaľovanie podvodníkov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.