Aj keď sa Európska centrálna banka (ECB) výrazne priblížila k inflačnému cieľu 2 %, mnohé členské krajiny eurozóny majú podstatne vyššie tempo rastu cien. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa podľa Štatistického úradu inflácia za september nachádza na úrovni 8,2 %. Už dlhodobo máme najvyšší rast cien v celej eurozóne. Na druhej strane dva štáty v eurozóne dokonca dosahujú defláciu, uvádza denník Trend.
Keď sa pozrieme na porovnanie miery inflácie naprieč krajinami v eurozóne zistíme, že rast cien trápi predovšetkým už len štáty na východe. Podobne vysokú infláciu má napríklad Chorvátsko (6,7 %), Slovinsko (6,6 %) a Estónsko (5,0 %). Naopak, defláciu dosahuje Holandsko (-1,0 %) a Belgicko (-1,7 %).
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Slováci sú na infláciu oveľa citlivejší, pretože zarábame málo
Slováci sú na vysokú infláciu oveľa viac citliví, keďže priemerná mzda je u nás tretia najnižšia v Európskej únii. Čím je krajina chudobnejšia, tým viac obyvatelia míňajú na základné životné potreby. Nehovoriac o tom, že vláda umelo drží ceny niektorých energií dole. Zvyšuje sa tak riziko, že v budúcnosti slovenské domácnosti pocítia skokový nárast cien.
Inflácia bol jeden z hlavných faktorov za posledné dva roky, ktorý ešte viac zhoršil pracovné prostredie na Slovensku. Slováci totiž pracujú dlho, no za podstatne nižšie mzdy v porovnaní s vyspelými ekonomikami. Už skôr sme informovali, že priemerný Slovák v produktívnom veku odpracuje až 39,6 hodiny týždenne, čo je o dve 8-hodinové zmeny viac ako priemerný Nemec. To, že pracujeme dlho a namáhavo ale nie je kompenzované vysokými mzdami.
Inflácia poháňaná deficitom
Rast cien poháňa aj fiškálna politika Slovenska. Štátny rozpočet dosiahol ku koncu októbra deficit vo výške 5,191 miliardy eur. Medziročne ide o zhoršenie hospodárenia až o 199,5 %, informuje Ministerstvo financií SR. Zatiaľ čo príjmy vzrástli medziročne len o 17,5 % (2,646 miliardy eur) a dosiahli 17,771 miliardy eur, výdavky narástli až o 36,2 % (6,104 miliardy eur) na hodnotu 22,962 miliardy eur.
Ako však môže deficit poháňať infláciu? Ak je Slovensko neprimerane zadlžené a hospodári s vysokým deficitom, ratingové spoločnosti nám znížia rating a zahraniční veritelia nám zvýšia úroky. Tým sa Slovensko zadlží ešte viac a v krajine narastú úroky. Následne sa zvýšia náklady na úvery pre domácnosti a firmy, čo opäť ochudobní obyvateľstvo.
Mohlo by ťa zaujímať: Zdá sa vám inflácia príliš vysoká? Toto sú krajiny s tou najvyššou