Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe. Ukrajina zvažuje zastavenie dodávok ruskej ropy

  • Tento krok by významne ovplyvnil dodávky pre slovenské a české rafinérie.
  • O osude návrhu zákona sa rozhodne v najbližšom období v ukrajinskom parlamente.
  • Prípadné prerušenie dodávok by mohlo výrazne ovplyvniť fungovanie slovenského ropného priemyslu.
Ekonomika Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe
Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe. Zdroj: Shutterstock.com/ded pixto
Okazio PCBitmarkets

Zatiaľ čo Česká republika už podnikla kroky k diverzifikácii dodávok a úspešne otestovala alternatívne trasy cez ropovody TAL a IKL, Slovensko zostáva vo významnej miere závislé od dodávok cez Ukrajinu. Rafinérie skupiny MOL síce disponujú alternatívnou trasou cez ropovod Adria z Chorvátska, jeho využitie je však komplikované dlhodobými politicko-ekonomickými spormi medzi Budapešťou a Záhrebom.

Táto situácia opäť zdôrazňuje potrebu systematickej prípravy na možné prerušenie dodávok strategických surovín z východu. Podobne ako v prípade plynu, kde sa Slovensko nedostatočne pripravilo na zastavenie dodávok, aj v prípade ropy by mohlo čeliť významným výzvam pri hľadaní alternatívnych riešení.

O osude návrhu zákona sa rozhodne v najbližšom období v ukrajinskom parlamente. Jeho prípadné schválenie by znamenalo ďalšiu významnú zmenu v energetickej mape strednej Európy a vyžadovalo by si rýchlu reakciu slovenskej vlády pri zabezpečovaní alternatívnych dodávok ropy.

Koalícia uvažuje nad trestami pre Ukrajinu

Napätie medzi Slovenskom a Ukrajinou sa v posledných dňoch vyostruje. Dôvodom je zastavenie tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie smerom na Slovensko. Slovenská vládna koalícia na to reaguje zvažovaním rôznych protiopatrení. Informuje o tom portál webnoviny.sk.

Premiér Robert Fico navrhuje pozastaviť dodávky elektriny pre Ukrajinu a výrazne obmedziť podporu pre ukrajinských občanov na Slovensku. K tejto iniciatíve sa teraz pridáva aj strana Hlas-SD s ďalším závažným návrhom.

Druhá najsilnejšia vládna strana prostredníctvom svojej hovorkyne Michaely Eliášovej naznačila možnosť prehodnotenia slovenskej podpory vstupu Ukrajiny do Európskej únie. Strana argumentuje, že správanie ukrajinského prezidenta Zelenského nie je v súlade s princípmi solidarity a partnerstva, na ktorých EÚ stojí.

Hlas poukazuje na doterajšiu podporu

Hlas-SD pritom zdôrazňuje, že Slovensko doteraz prejavilo značnú solidaritu s Ukrajinou. Poskytlo jej rozsiahlu vojenskú, politickú a humanitárnu pomoc vrátane podpory ukrajinských utečencov. Podľa strany je teraz rad na ukrajinskej strane, aby preukázala partnerský prístup voči Slovensku.

Situácia naznačuje významný obrat v slovensko-ukrajinských vzťahoch a môže mať ďalekosiahle dôsledky pre budúce smerovanie vzájomnej spolupráce oboch krajín.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.