Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe. Ukrajina zvažuje zastavenie dodávok ruskej ropy

  • Tento krok by významne ovplyvnil dodávky pre slovenské a české rafinérie.
  • O osude návrhu zákona sa rozhodne v najbližšom období v ukrajinskom parlamente.
  • Prípadné prerušenie dodávok by mohlo výrazne ovplyvniť fungovanie slovenského ropného priemyslu.
Ekonomika Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe
Slovensko čelí ďalšej energetickej hrozbe. Zdroj: Shutterstock.com/ded pixto
BitmarketsKvakomat mobil

Slovenská energetická infraštruktúra môže čeliť ďalšej významnej výzve. Po minuloročnom zastavení dodávok ruského plynu sa teraz črtá možnosť prerušenia toku ruskej ropy cez ukrajinské územie. Tento scenár by mohol mať závažné dôsledky pre slovenskú ekonomiku a energetickú bezpečnosť.

Ako píše portál Interez.sk, skupina poslancov ukrajinského parlamentu na čele s bývalým prezidentom Petrom Porošenkom predložila návrh zákona, ktorý by zakázal akýkoľvek tranzit ruskej ropy cez územie Ukrajiny. Tento krok by významne ovplyvnil dodávky pre slovenské a české rafinérie, ktoré v súčasnosti spracovávajú značné množstvo ruskej ropy.

Čo za tým stojí?

Podľa vyjadrení Karela Hirmana, člena predsedníctva strany Demokrati a bývalého ministra hospodárstva, jedným z impulzov pre tento legislatívny návrh môže byť aj súčasná slovenská zahraničná politika.

„Na ukrajinských sociálnych sieťach sa objavili informácie, že k predloženiu zákona prispeli aj stupňujúce sa vyhrážky a nepriateľský postoj premiéra Roberta Fica, rovnako ako aj postoj Orbánovej Budapešti,” uviedol Hirman.

Hlavným argumentom na zastavenie tranzitu ruskej ropy je podľa ukrajinských predstaviteľov snaha zabrániť Rusku získavať finančné prostriedky na vedenie vojny proti Ukrajine. Tieto príjmy totiž Kremeľ využíva aj na financovanie útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Situácia je o to závažnejšia, že slovenská spoločnosť Transpetrol v posledných dvoch rokoch prepravila ročne viac ako 9,5 milióna ton ropy, z čoho približne polovicu tvorila práve ruská ropa. Prípadné prerušenie dodávok by tak mohlo výrazne ovplyvniť fungovanie slovenského ropného priemyslu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko je závislé od dodávok cez Ukrajinu

Späť
Strana 1/2Ďalej
Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.