Doslova devastačné môžu byť tohtoročné Vianoce pre viaceré rodiny. Je treba dobre zvážiť, či sú práve drahé darčeky dôležité pre prežitie najkrajších sviatkov roka. Viacero rodín však túto úvahu ani neabsolvuje a už dopredu je im jasné, že to budú veľmi skromné sviatky. Pričinilo sa o to viacero faktorov. Asi najviac pertraktovaným je inflácia, ktorá ukrojila z príjmov a finančných rezerv najväčší diel.
Konzumný prístup k Vianociam
Často kritizovaný je konzumný prístup k vianočným sviatkom. Meradlom sa dnes stáva to, kto si čo môže dovoliť, a koľko za sviatky utratil. To je však v príkrom rozpore s celou tradíciou Vianoc. Dary sú len sprievodné spríjemnenie ich prežitia. Dôležité je ich strávenie v kruhu rodiny, čo nestojí takmer nič.
Veľmi negatívnym javom v našej spoločnosti sú tzv. vianočné pôžičky. Sú to zväčša spotrebné úvery, ktoré si rodiny berú pred sviatkami, aby dokázali zabezpečiť nadštandardné darčeky. Aj v septembri sa prejavil zvýšený počet žiadostí o spotrebné úvery.
Slováci si požičali takmer 240 miliónov eur len za jediný mesiac. Hlavným problémom však nie je výška týchto úverov, ale priemerný úrok. Ten činil práve v septembri 9,44 %. Pred rokom to bol priemerne nižší úrok o viac ako percento.
Colorized/speed adjusted footage of a 127-year-old snowball fight in Lyon, France, 1896. pic.twitter.com/IOhfxDdrFG
— Historic Vids (@historyinmemes) November 27, 2023
Nielenže sa slovenské domácnosti ešte viac zadlžia, ale zadlžia sa neprimerane vysokým úrokom. Odborníci radia, že ak už do úveru v predsviatočnom období ísť, tak určite nie s dlhšou mierou splácania ako 12 mesiacov. Takýto krok by pravdepodobne znamenal narastajúci dlh pri pôžičke pred nasledujúcimi sviatkami. Tento postup by mohol rodiny dostať do tzv. dlhovej špirály.
Dôležitým determinantom je aj účel úveru. Je rozdiel si za požičané prostriedky zaobstarať niečo, čo je dôležité pre prácu, pre vzdelávanie alebo osobný rozvoj. Rozdiel sa zvýši, ak to porovnáme s krátkodobou spotrebou, ktorá nemá žiaden reálny dopad na budúcnosť jednotlivcov alebo celých rodín.
Sociálna situácia
Národná banka Slovenska vo svojej nedávnej Správe o finančnej stabilite uviedla, že zhoršujúca sa sociálna situácia rodín má niekoľko príčin: „Inflácia predbehla rast miezd, domácnosti si tak mohli kúpiť v reálnom vyjadrení menej. Pokles priemernej reálnej mzdy bol najvýraznejší minimálne od roku 1998. Miera úspor výrazne klesla. Podľa prieskumu klesá podiel domácností, ktoré sú schopné pokryť výdavky svojimi príjmami.”
V októbri #inflácia spomalila na 7,1%. K zníženiu prispeli najmä✅ceny potravín a✅ceny obchodovateľných tovarov. Ceny pohonných látok v októbri klesli výraznejšie, ako sa predpokladalo. Viac v rýchlom komentári NBS▶️https://t.co/XRDY38WjlM pic.twitter.com/HwB4ydDivI
— Národná banka Slovenska (@NBS_sk) November 15, 2023
Zrýchlenie tempa rastu portfólia spotrebiteľských úverov, uvádza NBS, bolo spôsobené skôr nižším odlevom úverov z portfólia než intenzívnejším poskytovaním nových úverov. To znamená, že v súčasnosti je nižší dopyt po hypotékach, ktorými v minulosti Slováci bežne splácali spotrebné úvery, resp. ich prefinancovali.
Ďalším dôvodom je, že v porovnaní s hypotekárnym financovaním, na spotrebiteľských úveroch rástli sadzby neskôr a podstatne menej. Dôležitou zmenou, ktorá z toho vyplýva, je spomalenie predčasného splácania spotrebiteľských úverov. Ostávajú tak veľkou záťažou slovenských domácností, ktorá im môže zdevastovať nielen nadchádzajúce sviatky.
Mohlo by vás zaujať: Revolúcia vo svete nehnuteľností: Známy miliardár predpovedá prevratnú zmenu