Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

  • Slovensko pristupuje ku konsolidácii verejných financií.
  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyčíslila, že opatrenia zasiahnu najtvrdšie v roku 2026.
  • Následky nás však potrápia až osem rokov.
Ekonomika Slovensko bude zmáhať konsolidácia celé roky
Slovensko bude zmáhať konsolidácia celé roky. Zdroj: shutterstock.com/esfera
Anycoin pc bannerBitmarkets

Slovensko vstupuje do náročného ekonomického obdobia. Konsolidačný balíček vlády zasiahne ekonomiku tak výrazne, že jeho vplyvy budeme pociťovať celých osem rokov. Podľa najnovšej analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) prinesie balíček krátkodobé utrpenie, ale zároveň aj má potenciál stabilizovať verejné financie z dlhodobého hľadiska.

Slovensko pocíti následky konsolidácie naplno až v roku 2026

Kľúčové zistenia analýzy RRZ sú znepokojujúce. V roku 2026 ekonomika stratí 0,65 percentuálneho bodu rastu a zotavovanie bude trvať niekoľko rokov.

RRZ uvádza:

Balíček najviac zasiahne ekonomiku až rok po jeho implementácii (rok 2026), kedy prinesie spomalenie rastu ekonomiky o 0,65 percentuálneho bodu, pričom ekonomika sa z neho bude spamätávať do začiatku budúcej dekády.

Hlavným dôvodom sú predovšetkým komplexné ekonomické opatrenia, ktoré zasiahnu prakticky všetky sektory.

Zvýšenie firemných daní predstavuje významný zásah do podnikateľského prostredia, ktorý prinúti spoločnosti prehodnotiť svoje investičné stratégie a nákladové štruktúry.

Zavádzanie nových daňových opatrení so sebou prináša neistotu a potenciálne spomalenie ekonomickej aktivity. Súčasťou balíčka je tiež redukcia sociálnych transferov, čo bezprostredne ovplyvní kúpyschopnosť obyvateľstva a spotrebiteľské správanie.

Konsolidácia je nevyhnutná

Napriek negatívnym vplyvom ekonómovia tvrdia, že balíček je potrebný pre záchranu verejných financií.

Slovensko na hrane bankrotu

Slovensko čelí vážnym ekonomickým výzvam, ktoré si vyžadujú okamžitý a rozhodný zásah. Riziko rastúceho verejného dlhu predstavuje vážnu hrozbu pre dlhodobú ekonomickú stabilitu krajiny.

Zvyšujúce sa rizikové prirážky by mohli výrazne skomplikovať prístup k zahraničným finančným zdrojom a znevýhodniť Slovensko na medzinárodných finančných trhoch. Potenciálne ďalšie zhoršenie ratingu krajiny by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky na dôveryhodnosť a ekonomickú výkonnosť štátu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.