Slovensko a recesia 2024: Čo sledovať a ako zabezpečiť financie

  • Recesia na Slovensku ani v eurozóne zatiaľ nehrozí.
  • Aké ukazovatele sledovať a ako ochrániť financie sa dozviete v článku.
  • Slováci sú najviac zadlžení v porovnaní so susednými krajinami.
Ekonomika Slovensko a recesia 2024
Slovensko a recesia 2024. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz
BitmarketsBitmarkets

Vysoké úrokové sadzby zadlžujú obyvateľstvo

Vyššie úrokové sadzby zvyšujú náklady na požičiavanie peňazí, čo odrádza ľudí od zadlžovania. Ďalším efektom je znižovanie spotrebiteľských výdavkov a zmiernenie dopytu, čo prispieva k opätovnému rastu cien. Pokles dopytu následne môžeme pozorovať aj na obmedzení ponuky, čo vedie k nižšej produkcii a následne spomaleniu rastu HDP.

Nastane podľa vás do 1 roka recesia na globálnej úrovni?

Slovensko zaznamenalo spomalenie rastu HDP na 1,1 % v roku 2023 v porovnaní s 1,8 % v roku 2022. Predpokladaný rast reálneho HDP pre rok 2024 je na úrovni 2,3 % a na rok 2025 na úrovni 2,6 %. Z týchto čísel je zrejme každému jasné, že recesia zatiaľ nehrozí, no napriek tomu je rast ekonomiky slabý.

Úroková sadzba ECB

Úroková sadzba ECB. Zdroj: Tradingeconomics

Vedeli ste?

Recesia nastane vtedy, keď ekonomika zaznamenala pokles rastu HDP dva kvartály po sebe. Táto recesia sa často označuje aj ako technická. Jednotná definícia ale neexistuje, pretože tento stav ekonomiky môžu vyvolať rôzne faktory.

Aj keď možno nie je ekonomika v ohrození recesie, zadlženosť Slovákov výrazne stúpa bez ohľadu na to, v akej fáze ekonomického cyklu sa nachádzame. Slovensko má najhorší podiel dlhu domácností k HDP v porovnaní so všetkými susednými krajinami.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.