Slovensko a jeho tragédia: Štát rozflákal miliardy a neušetril ani cent

  • Slovensko má prázdnu štátnu pokladnicu a zadlžuje sa čoraz viac.
  • Štát nevie ušetriť ani euro z daní občanov.
  • Výsledkom je investičný dlh v hodnote 40 miliárd eur.
Ekonomika Slovensko prejedlo verejné financie
Slovensko prejedlo verejné financie. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/ Romano Calabrese
Etoro krypto PCBitmarkets

Slovensko čelí vážnemu problému – štát sa nevie naučiť šetriť a výsledkom sú rozpadajúce sa cesty, nemocnice a školy po celej krajine. Kto jazdil po slovenských cestách, čakal na vlak, ktorý neprišiel kvôli poruche, alebo videl v nemocnici odpadávajúcu omietku, ten vie, o čom je reč. Slovensko má chronicky nízke verejné investície a situácia sa len zhoršuje

Slovensko investuje málo, opravy nestíha

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska naše verejné investície sotva pokrývajú základnú potrebu opráv. To znamená, že ak štát investuje do nových projektov, ide to na úkor údržby už existujúcich ciest, mostov či budov.

Investičný dlh na Slovensku predstavuje minimálne 40 miliárd eur, čo je takmer 37 % celkového HDP z roku 2022. Toto číslo jasne ukazuje, koľko sme zanedbali v posledných rokoch.

Zatiaľ čo susedné krajiny s podobnými príjmami dokážu investovať viac a zvládajú aj opravy, aj nové projekty, my sa topíme v začarovanom kruhu – investujeme len na nevyhnutné opravy a na rozvoj nezostávajú peniaze.

Slovensko krachuje

Slovensko krachuje. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo

Slovensko nevie šetriť, míňa všetko

Hlavný problém je jednoduchý: štát nevie ušetriť. Verejné úspory vznikajú, keď sú bežné výdavky nižšie ako príjmy. Tieto úspory potom môžu ísť na investície.

Slovensko od vstupu do EÚ malo úspory v priemere rovné nule. Krajiny z regiónu dokážu usporiť 2 až 5 % z príjmov – zo 100 eur z daní si vedia odložiť 2 až 5 eur na investície. My tieto príjmy úplne spotrebujeme.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.