- Mnohí seniori majú nárok na zvýšenie príspevku.
- Musia však navštíviť lekára a požiadať oň.
Seniori, ktorí dostávajú invalidný dôchodok, majú možnosť požiadať o jeho zvýšenie v prípade zhoršenia ich zdravotného stavu, informoval portál Plus jeden deň.
Výška invalidného dôchodku prevažne závisí od zdravotného stavu seniora. Osoba, ktorá si želá zvýšiť svoj invalidný dôchodok, musí predložiť Sociálnej poisťovni návrh na prehodnotenie svojho zdravotného stavu.
Následne podstúpi lekárske vyšetrenie u odborníka, ako je napríklad neurológ, ortopéd alebo kardiológ. Týmto spôsobom sa dokumentuje možná zmena v zdravotnom stave dôchodcu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Všetko má v rukách posudkový lekár
V prípade, že výsledky potvrdia zhoršenie zdravotného stavu seniora, je potrebné, aby napísal žiadosť o prehodnotenie zdravotného stavu a odovzdal príslušné formuláre na pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska. Posudkový lekár potom na základe vyšetrení posúdi, či došlo k zmene stupňa invalidity.
Výška invalidného dôchodku závisí od tzv. miery poklesu percentuálnej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, podľa ktorej sa stanovuje výška invalidného dôchodku.
Pre osoby staršieho veku, u ktorých percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je nižšia ako 40 %, neprichádza do úvahy vyplácanie invalidného dôchodku.
Pre tých, ktorí sa nachádzajú v rozmedzí od 41 % do 71 %, platí nárok na určitý percentuálny podiel z vypočítaného invalidného dôchodku. Ak posudkový lekár potvrdí zhoršenie ich zdravotného stavu, tento podiel sa môže zvýšiť, čo následne viede k zvýšeniu výšky invalidného dôchodku.
Pre seniorov so schválenou invaliditou nad 70 % platí nárok na celú vypočítanú sumu invalidného dôchodku, pričom možnosť ďalšieho zvýšenia tejto penzie nie je aplikovateľná.
Na invalidný dôchodok nemá nárok každý
Zistiť, či má osoba na invalidný nárok, je jednoduché. Celý princíp ozrejmuje Sociálna poisťovňa na svojom webe.
Okrem poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť minimálne o 40 percent existujú aj ďalšie podmienky.
Žiadateľ o invalidný dôchodok musí mať odpracovaný dostatočný počet rokov podľa nasledujúceho kritéria v závislosti od veku:
- do 20 rokov – menej ako 1 rok,
- od 20 rokov do 24 rokov – najmenej 1 rok,
- nad 24 rokov do 28 rokov – najmenej 2 roky,
- nad 28 rokov do 34 rokov – najmenej 5 rokov,
- nad 34 rokov do 40 rokov – najmenej 8 rokov,
- nad 40 rokov do 45 rokov – najmenej 10 rokov,
- nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.
Osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, má taktiež nárok na invalidný dôchodok.
Pre poistencov postihnutých pracovným úrazom alebo chorobou z povolania, a pre fyzické osoby, ktoré sa stali invalidnými v období, keď sú nezaopatreným dieťaťom alebo doktorandom v dennej forme štúdia a nedovŕšili 26 rokov, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia, uvedená vyššie, považuje za splnenú.
Mohlo by vás zaujímať: Skupina Slovákov má nárok na finančnú pomoc od štátu. Jej výška dosahuje stovky eur