Slovenskí poľnohospodári bijú na poplach: Extrémne sucho ohrozuje tohtoročnú úrodu

  • Slovenské poľnohospodárstvo zažíva kritický nedostatok vlahy.
  • Deficit zrážok dosahuje až 100 milimetrov v horských oblastiach.
  • Bez moderných závlahových systémov nebude možné zabezpečiť dostatočnú úrodu.
Ekonomika Poľnohospodári bijú na poplach
Poľnohospodári bijú na poplach. Zdroj: shutterstock.com/Fotokostic
Okazio PCOkazio mobil

Slovenskí poľnohospodári čelia vážnemu problému s nedostatkom vlahy, ktorý sa prejavuje na celom území Slovenska. Tento deficit môže významne ovplyvniť nielen rast ozimín, ale aj zakladanie novej úrody na jar. Situácia je o to znepokojujúcejšia, že pôde chýba viac ako 50 milimetrov zrážok, pričom v horských oblastiach stredného Slovenska je tento deficit dokonca vyšší ako 100 mm.

Kritická situácia sa prejavuje najmä pri plodinách ako jačmeň a pšenica, ktoré pre svoje vzchádzanie nevyhnutne potrebujú vlhkú pôdu. Ak bude sucho pretrvávať, negatívne dopady pocítia aj pestovatelia špeciálnej rastlinnej výroby, najmä pri pestovaní zemiakov a zeleniny. Nepriaznivá situácia je umocnená aj minimálnou alebo žiadnou snehovou pokrývkou, ktorá by za normálnych okolností zabezpečovala prirodzenú akumuláciu vlahy do jarných mesiacov.

Závlahy ako kľúčové riešenie

V kontexte klimatických zmien sa ukazuje, že bez funkčných závlahových systémov nebude možné niektoré plodiny vôbec pestovať. Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ do roku 2027 vyčleňuje na investície do závlah a vodozádržných opatrení 38 miliónov eur. Pestovatelia však považujú za nevyhnutné okamžité vyhlásenie otvorenej výzvy na produktívne investície do rekonštrukcie a modernizácie existujúcej infraštruktúry závlah.

Nedostatok závlahy

Situácia je alarmujúca aj v konkrétnych číslach: na Slovensku sa pestuje cukrová repa na ploche približne 22 500 hektárov, ale pod závlahou je len 11% týchto plôch.

 

Odborníci pritom odporúčajú zavlažovať aspoň 6000 hektárov. Podobne znepokojujúca je situácia pri pestovaní zemiakov, kde sebestačnosť klesla z 60% na 40%.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

SPPK zdôrazňuje potrebu hľadania dodatočných finančných zdrojov, napríklad z plánu obnovy a odolnosti, ktoré by mohli pomôcť pri riešení manažmentu vody v krajine. Situáciu komplikuje aj fakt, že hoci poľnohospodári investujú do závlah, tie sú vo vlastníctve štátu, čo predstavuje významnú prekážku pri ďalšom rozvoji závlahových systémov na Slovensku.

Je alarmujúce, že z celkového ročného úhrnu zrážok, ktorý predstavuje približne 36,4 miliardy metrov kubických vody, odtečie až 12,5 miliardy m³. Tento fakt len podčiarkuje naliehavosť potreby efektívnejšieho vodného manažmentu v slovenskom poľnohospodárstve.

Wallstreetpepe PC banerAnycoin mobil banner