Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Slovenskí podnikatelia okrádajú nie len štát, ale aj ľudí. Finančná správa odhalila ich podvody

  • Slovenskí podnikatelia podvádzajú a nevydávajú pokladničné doklady.
  • Finančná správa rozdala pokuty za takmer 200-tisíc eur.
Novinky Finančná správa odhalila nepoctivých podnikateľov
Finančná správa odhalila nepoctivých podnikateľov. Zdroj: shutterstock.com/StockCanarias
BitmarketsBitmarkets

Slovenskí podnikatelia v náročnom ekonomickom prostredí porušujú zákon. Ich snaha zarobiť čo najviac poškodzuje nie len štát, ale aj ich zákazníkov a v konečnom dôsledku aj všetkých obyvateľov Slovenska.

Finančná správa informovala o svojej rozsiahlej kontrolnej akcií, ktorá sa volá „Horúce leto 3”. Kontrolóri zistili, že nepoctiví podnikatelia podvádzajú štát aj jeho občanov vo veľkom.

Horúce leto odhalilo podvody podnikateľov

Finančná správa vysvetľuje:

Príslušníci finančnej správy od začiatku júla preverujú evidovanie tržieb na predajných miestach s vysokou turistickou návštevnosťou – hudobných festivaloch, jarmokoch, kultúrno-spoločenských podujatiach, v baroch, reštauráciách, sezónnych prevádzkach či na kúpaliskách.

Slovenskí podnikatelia sa najčastejšie dopúšťajú podvodov tým, že nevydávajú pokladničné doklady, čo je jasné porušenie zákona o elektronickej registračnej pokladnici. Tieto pokladničné doklady sú dôležité nielen pre kontrolu tržieb, ale aj pre ochranu práv spotrebiteľov, ktorí tak môžu uplatniť reklamácie alebo iné nároky.

Výsledky kontrolnej akcie sú alarmujúce

Zamestnanci Finančnej správy vykonali počas letných mesiacov 1 536 kontrolných nákupov a zistili porušenie zákona až v 41,47 percentách z nich.

Napriek tomu, že finančná správa o kontrolnej akcii stále intenzívne informuje, zdá sa, že niektorí podnikatelia sú nepoučiteľní.

Finančná správa v rámci tejto akcie uložila pokuty v celkovej výške 179 870 eur. Najvyššie pokuty boli uložené v oblasti reštaurácií, obchodov a služieb, kde podnikatelia často krátili tržby alebo nevydávali doklady. Tieto pokuty sú síce vysoké, no často nie dostatočne odstrašujúce. Podvodní podnikatelia stále nachádzajú nové spôsoby, ako obchádzať zákon a vyhnúť sa povinnostiam voči štátu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nečestní podnikatelia prehlbujú dieru v štátnom rozpočte

Tieto podvody majú pre Slovensko závažné dôsledky. Nepriznané príjmy znamenajú nižšie daňové výnosy. To má priamy dopad na rozpočet štátu a následne aj na financovanie verejných služieb, ako sú zdravotníctvo, školstvo či doprava.

Kupujúci totiž platí za nákup tovaru alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto vybranú daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu.

Okrem toho takéto správanie podnikateľov znižuje dôveru občanov v ekonomický systém. Vytvára zároveň nekalú konkurenciu pre poctivých podnikateľov, ktorí dodržiavajú zákony.

Druhá strana mince je fakt, že Slovensko má jedno z najvyšších odvodových zaťažení v celej Európskej únii. Malí podnikatelia, akými sú práve bufetári či prevádzkovatelia reštaurácií, ktorých Finančná správa v lete kontrolovala, sa často len snažia prežiť, a to aj za cenu toho, že porušujú zákon.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Finančná správaTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.