Slovenskí podnikatelia majú vážny problém. Nový zákon mnohým nedá spávať

  • Vláda opätovne zaviedla daňové licencie.
  • Povinnú minimálnu daň budú musieť platiť všetky firmy.
  • Sú viaceré možnosti, ako sa tomu vyhnúť.
Novinky Slovenské firmy budú platiť povinnú minimálnu daň
Slovenské firmy budú platiť povinnú minimálnu daň. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
BitmarketsBitmarkets

Novela zákona o dani z príjmov bude mať zásadné dopady na množstvo slovenských podnikateľov. Opätovné zavedenie daňových licencií spôsobí nemalé problémy firmám, ktoré sú v strate a tým, ktoré dosiahli nulový zisk. Povinná minimálna daň bude záťažou aj pre neaktívne spoločnosti. Na tému upozornil portál Finreport.

Všetky firmy zaplatia minimálnu daň

V rámci konsolidačných opatrení vláda zavádza daňové licencie. Vďaka tomuto opatreniu by malo v nasledujúcich dvoch rokoch v štátnej pokladnici pribudnúť približne 210 miliónov eur navyše. Ministerstvo financií chce na Slovensku zlepšiť daňovú spravodlivosť tým, že zavádza povinnú minimálnu daň pre firmy, ktoré doposiaľ daň z príjmov nemuseli vôbec platiť.

Ministerstvo financií vo svojom návrhu zákona uviedlo:

V minulosti daňové licencie predstavovali efektívny nástroj na boj proti daňovej optimalizácii firiem. Jej znovuzavedenie tak vytvára tlak na úpravu podmienok v odpočte daňovej straty.

Daňové licencie zanikli v roku 2018. Ich znovuzavedenie zvýši daňové zaťaženie firiem. Najväčší tlak to vytvorí najmä na stratové spoločnosti.

Daňová licencia

Slovenské firmy zaplatia prvýkrát novú daň na začiatku budúceho roka za zdaňovacie obdobie roku 2024. Túto povinnosť budú mať aj spoločnosti, ktoré hospodárili s nulou, alebo skončili v strate.

Podľa údajov na Finstate z celkového počtu firiem na Slovensku skončilo v roku 2022 v strate 34,3 % z nich a ďalších 8,8 % ukončilo rok na nule. Všetky tieto firmy doposiaľ nemali daňovú povinnosť na dani z príjmu, avšak po novom budú musieť zaplatiť minimálnu daň vo výške 340 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako sa minimálnej dani vyhnúť

Množstvo podnikateľov teraz zvažuje, aké sú ich možnosti v prípade, že sa chcú plateniu minimálnej dane vyhnúť.

Prvým riešením je zrušenie spoločnosti. Niektorí podnikatelia majú vytvorených aj viacero firiem, pričom reálne ich všetky nepotrebujú prevádzkovať. Zrušením neaktívnej spoločnosti môžu na minimálnej dani ušetriť.

Druhá možnosť, ktorá pripadá do úvahy, je zlúčenie viacerých spoločnosti do jednej. Podnikateľ by vďaka takémuto kroku zaplatil len jednu minimálnu daň, nie hneď niekoľko.

Spoločnosti, ktoré majú nízky obrat, môžu presedlať na inú formu podnikania. Ak budú podnikať na živnosť, minimálna daň pre ne nebude povinná. Živnosť podnikateľom prináša aj iné výhody. Môžu si uplatňovať paušálne výdavky, čím dokážu ušetriť náklady na vedenie účtovníctva aj spracovanie účtovnej závierky.

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.