Slovenskí investori majú nádej. Nižšie dane z krypta môžu byť realitou už od januára

  • Národná rada bude opäť riešiť zdaňovanie kryptomien.
  • Slovenskí kryptoinvestori platia vysoké dane aj odvody navyše.
  • Novela zákona môže od januára všetko zmeniť.
Novinky Dane z kryptomien na Slovensku
Dane z kryptomien na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop
Okazio PCFlockers mobil

Pre fyzické osoby platí povinnosť odvádzať daň zo zisku vo výške 19 alebo 25 %, a to nie je všetko. Navyše musia platiť aj zdravotný odvod vo výške 14 %, a to bez ohľadu na to, či si platia zdravotné odvody z podnikania, alebo v rámci zamestnaneckého pomeru.

V súčasnosti sa kryptomeny stávajú na Slovensku stále populárnejšími. Čoraz viac Slovákov chápe ich výhody, ktoré sa spájajú najmä s decentralizáciou. Aktuálny rastový cyklus zvýšil záujem širokej verejnosti o tieto digitálne aktíva.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nová nádej pre kryptoinvestorov

Poslanec národnej rady Marián Viskupič predložil v Národnej rade návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorý by výrazne znížil daňové zaťaženie slovenských kryptoinvestorov.

Podľa návrhu novely zákona o dani z príjmov fyzických osôb by mal po novom pri predaji kryptomien platiť takzvaný „časový test”. Ak investor nakúpi kryptomeny a predá ich až po uplynutí doby jedného roka, odvedie na daniach zo zisku len 7 %, namiesto súčasných 19 alebo 25 %.

V dôvodovej správe návrhu novely zákona o dani z príjmov sa uvádza:

Cieľom predloženého návrhu zákona je znížiť daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja virtuálnej meny na základe tzv. časového testu. Pri predaji virtuálnej meny po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia sa navrhuje príjem zdaňovať sadzbou dane vo výške 7 %. Naopak, v prípade príjmu z predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane) spolu s ostatnými príjmami.

Novela zákona zároveň navrhuje zrušiť povinnosť platenia zdravotných odvodov, ktoré v súčasnosti dosahujú výšku 14 % pre fyzické osoby. Toto oslobodenie by však neplatilo pre podnikateľov, ktorí majú kryptomeny zahrnuté vo svojom obchodnom majetku.

SpäťStrana 2/3Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.