Slovenskí dôchodcovia by nemali zabudnúť na tento dôležitý termín

  • Dôchodcovia, ktorí žijú mimo Slovenska, musia vyplniť Potvrdenie o žití.
  • Sociálnej poisťovni ho majú doručiť do 15. apríla.
Novinky Dôchodcovia, ktorí žijú mimo Slovenska, majú povinnosti navyše
Dôchodcovia, ktorí žijú mimo Slovenska, majú povinnosti navyše. Zdroj: shutterstock.com/Inside Creative House
Okazio PCBitmarkets

Poberatelia dôchodkov zo Sociálnej poisťovne (SP), ktorí žijú mimo krajín EÚ, musia do 15. apríla doručiť tzv. Potvrdenie o žití. Upozornil na to vo štvrtok hovorca SP Martin Kontúr s tým, že poberateľom bude následne vyplatený dôchodok bez prerušenia.

Tlačivo Potvrdenie o žití musí byť riadne vyplnené a vlastnoručne podpísané. Podpis pritom nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a súčasne musí byť úradne overený, napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte,” uviedol Kontúr.

Tlačivá SP zasiela klientom vždy v januári spolu s rozhodnutím o zvýšení dôchodku. Dôchodcom odporúča využiť práve toto tlačivo, keďže obsahuje čiarový kód na zefektívnenie ich spracovania.

Ak poberateľ nemá k dispozícii tlačivo s čiarovým kódom, môže si ho stiahnuť z webovej stránky SP. Následne vyplnené tlačivo s úradne osvedčeným podpisom zašle poštou na jej adresu alebo elektronicky na mail [email protected]. Potvrdenia v inom ako anglickom jazyku sú taktiež dostupné na webstránke SP.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dôchodcovia, ktorí žijú v Česku, tieto povinnosti nemajú

Dôchodcovia žijúci mimo krajín EÚ doručujú toto potvrdenie štyrikrát do roka, a to vždy do 15. apríla za prvý štvrťrok, do 15. júla za druhý štvrťrok, do 15. októbra za tretí štvrťrok príslušného kalendárneho roka a do 15. januára za štvrtý štvrťrok nasledujúceho kalendárneho roka.

Poberatelia dôchodkov žijúci v krajinách EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Švajčiarska zasielajú toto tlačivo raz ročne do 31. januára. „Výnimkou sú dôchodcovia žijúci v Česku, ktorí túto povinnosť nemajú, keďže SP a Česká správa sociálneho zabezpečenia si tieto údaje vymieňajú elektronicky,” uzavrel hovorca SP.

Prečítajte si aj: Skupina Slovákov môže ísť do dôchodku skôr. Musia splniť túto podmienku

Memex PC bannerKvakomat mobil