- Slovenské zdravotníctvo stojí na pokraji personálnej krízy.
- Nová analýza RRZ odhalila kritický nedostatok 7 000 sestier do roku 2045.
- Starostlivosť o starnúcu populáciu bude ohrozená.
Kritická situácia sestier v slovenskom zdravotníctve
Najväčším problémom bude nedostatok zdravotných sestier. Po roku 2035 začne ich počet prudko klesať, keď zo systému odíde najsilnejšia generácia – dnešní päťdesiatnici. Na rozdiel od lekárov, sestry zvyčajne odchádzajú do dôchodku presne pri dosiahnutí dôchodkového veku.
Kritickým faktorom je aj nízka miera retencie – len 55 – 60 % absolventov stredných zdravotníckych škôl nastúpi do zdravotníctva, zatiaľ čo pri lekároch je to 75 – 80 %.
„Ak by sme uvedené deficity sestier chceli ‚zaplátať‘ pri súčasnej miere ich retencie v zdravotníctve, potrebovali by sme postupne zvýšiť počet absolventov ‚sesterských‘ odborov z dnešných približne tisíc ročne takmer na dvojnásobok, čo nie je realistické,” konštatuje analýza.
Možné riešenia
Pozitívnym trendom je mierne oživenie záujmu o štúdium na stredných zdravotníckych školách. Osem škôl by dokonca mohlo zvážiť otvorenie ďalšej triedy, čo by prinieslo približne 200 absolventov navyše.
Ďalším priaznivým faktorom je postupný nárast platov zdravotných sestier, ktoré sa už dostali na úroveň platov v Česku a výrazne sa vzdialili od priemernej mzdy v hospodárstve.
Odborníci odporúčajú prijať aj ďalšie opatrenia ako úprava pracovného času, zavedenie flexibility pracovnej doby, možnosť občasného home office pre administratívnu časť práce či delegovanie časti administratívy na nezdravotnícky personál.
Analýza jasne upozorňuje:
„Nedostatok sestier nie je problémom len pre vykonávanie činností, ktoré robia sestry, ale aj pre lekárov. Skutočným problémom dostupnosti zdravotnej starostlivosti v budúcnosti tak bude skôr vývoj počtu zdravotných sestier ako lekárov.”