- USA zavedú 25-percentné clá na všetky autá vyrobené mimo Ameriky.
- Bratislavský Volkswagen vyváža do USA luxusné modely Porsche a Audi.
- Slovenská ekonomika môže prísť o 1,85 percentuálneho bodu rastu.
Európska únia pripravuje odpoveď
Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, vyjadrila hlboké poľutovanie nad Trumpovým rozhodnutím a prisľúbila dôkladnú analýzu situácie.
„Clá predstavujú daň – škodia firmám a ešte viac spotrebiteľom, a to v USA aj v Európskej únii,” uviedla vo svojom vyhlásení. EÚ sa pokúsi nájsť riešenie prostredníctvom rokovaní, no zároveň ochráni svoje ekonomické záujmy.
„Ako silné spoločenstvo 27 krajín ochránime našich pracovníkov, podniky a spotrebiteľov v celej Únii,” zdôraznila šéfka Európskej komisie.
Analytici zatiaľ nevedia presne odhadnúť reakciu amerických spotrebiteľov. „Keďže zo Slovenska vyvážame najmä luxusné automobily, americkí zákazníci môžu byť menej citliví na zmenu ceny. Napriek tomu 25-percentné navýšenie ceny môže odradiť mnohých potenciálnych kupcov,” upozorňuje Nemky.
Clá zasahujú amerických spojencov
Spojené štáty nakúpili v roku 2024 autá a automobilové diely za 474 miliárd dolárov. Z tejto sumy tvorili osobné vozidlá 220 miliárd dolárov. Americký automobilový trh získava najviac produktov práve od svojich najbližších partnerov. Kanada, Mexiko, Japonsko, Južná Kórea a Nemecko dodávajú USA najväčší objem áut a súčiastok. Tieto krajiny teraz zasiahnu nové clá napriek ich dlhodobému spojenectvu s Amerikou.
Kanadský premiér Mark Carney označil Trumpovo rozhodnutie za priamy útok na kanadských pracovníkov a prisľúbil, že Kanada sa bude brániť. Zvolal mimoriadne zasadnutie vlády a oznámil vytvorenie finančného mechanizmu na podporu postihnutých firiem.
Trump dlhodobo kritizuje to, čo považuje za nespravodlivé obchodné praktiky. Často poukazuje na Európsku úniu, ktorá uplatňuje 10-percentné clo na dovoz áut, zatiaľ čo USA doteraz mali len 2,5-percentné clo na dovoz osobných automobilov.