- Návrh vyvolal vlnu kritiky zo strany podnikateľov sektoru HoReCa naprieč Európou.
- Úplný zákaz fajčenia a vapovania vo vonkajších priestoroch negatívne zasiahne aj slovenských podnikateľov.
- Viac ako 20 % zákazníkov sú fajčiari a tí jednoducho do podniku po zákaze neprídu.
Zákaz sa má vzťahovať na priestory pred verejnými budovami, vonkajšie priestory spojené s výkonom práce, zoologické záhrady, či zábavné parky, miesta konania koncertov a iných verejných podujatí s pravdepodobnosťou výskytu mladistvých. Najviac sa však zrejme dotkne prevádzkovateľov reštaurácii, kaviarní, krčiem a pubov, ako aj ubytovacích zariadení, pretože fajčenie už nebude možné nielen na terasách, ale ani vo vyhradených vonkajších priestoroch pred nimi.
Zákaz sa týka rovnako klasického fajčenia, ako aj používania bezdymových výrobkov, dokonca sa má vzťahovať aj e-cigarety bez obsahu nikotínu.
Návrh vyvolal vlnu kritiky zo strany podnikateľov sektoru HoReCa naprieč Európou. Obávajú sa ekonomických dopadov, po otrase, ktorý zažili počas pandémie COVID-19 by bol úplný zákaz fajčenia ďalšou ranou. Viac ako 20 % zákazníkov sú fajčiari a tí jednoducho neprídu.
„Niečo také by bolo pre naše podniky skazou a viedlo by to k obrovským stratám tržieb,” uviedol pre denník Kronen Zeitung šéf rakúskeho Gastronomického zväzu Mario Pulke. „Mnoho hostí už teraz zostáva doma a namiesto toho, aby išli do krčmy, pijú doma pivo. Ak bude vonku zákaz fajčenia, určite to fajčiarov odradí. Najradšej sedia vo vlastnej záhrade, kde môžu fajčiť,” dodáva prevádzkovateľ penziónu v turistickej destinácie Mühlviertler.
Predstavitelia dotknutých sektorov Bruselu vyčítajú, že takýto razantný krok naprieč 27 krajinami únie prichádza bez širšej diskusie so zainteresovanými stranami, volajú tiež po vyčíslení dopadov na ekonomiku. Cestovný ruch a sektor HORECA (hotely, reštaurácie, catering a caffé) zamestnáva v únii približne 11 miliónov ľudí a tvorí ho viac ako 2,4 milióna spoločností. Zhruba 90 % odvetvia pritom tvoria malé rodinné a stredné podniky.