Rok 2024 bude pre väčšie firmy zlomový. Od 1. januára totiž budú musieť začať so zhromažďovaním a vyhodnocovaním údajov z oblasti korporátnej a sociálnej zodpovednosti, ekológie a udržateľnosti.
Ako informujú webnoviny.sk, táto povinnosť sa spája so skratkou ESG, čiže Environment, Social a Governance. Na základe týchto troch slov by malo ísť o ochranu životného prostredia, transparentné a etické riadenie spoločnosti a spoločensky zodpovedné správanie.
Spoločnosť KPMG poukazuje na to, že prínosov vykazovania ESG je niekoľko. V prvom rade ide najmä o pripravenosť na legislatívne zmeny a súlad s povinnými a dobrovoľnými požiadavkami. Zabúdať však netreba ani na vyjadrenie a presvedčivú komunikáciu hodnôt firmy a budovanie dôvery, či komunikáciu s investormi a vykazovanie cieľov progresu firmy v oblasti ESG.
Táto novinka sa dotkne viacerých slovenských firiem, no môže ovplyvniť aj výber obchodných partnerov a dodávateľov. Zavedenie ESG reportu vyplýva z eurosmernice a na Slovensku sa bude týkať zhruba 700 spoločností, ktoré sa považujú za väčšie. Povinnosti sa však v budúcnosti zrejme nevyhnú ani menšie spoločnosti.
Účelom tejto smernice je harmonizácia dát a informácií spojených s meraním dopadov spoločnosti na životné prostredie, sociálnymi a korporátnymu dopadmi na spoločnosť a ďalšími témami, ktoré sú obsiahnuté v 17 cieľoch udržateľného rozvoja. Za týmito cieľmi stojí Oragnizácia spojených národov.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Koho sa táto povinnosť týka?
Dôraz sa bude klásť napríklad na spotrebú energií a energetické efektivitu, no aj na uhlíkovú stopu ukazujúcu množstvo vypúšťaných emisií skleníkových plynov. Výnimkou však nie je ani vodná a odpadová stopa, schopnosť rycklácie, či posúdenie zelenosti. Ide o záležitosti, ktoré v súčanosti nie sú úplne známe. Posudzovať sa bude aj riziko klimatickej zmeny ohrozujúcej spoločnosť a fyzické riziko.
Tejto téme sa venoval aj TREND, ktorá ešte v apríli oslovil senior manažéra na oddelení auditu a usiťovacích služieb Deloitte na Slovensku Tomáša Regináča.
Ten v rozhovore vysvetlil, že kým v roku 2024 sa bude smernica týkať zrejme iba subjektov verejného záujmu, o rok neskôr to môžu byť už aj firmy, ktoré splnia aspoň dve z troch kritérií.
Medzi tieto kritéria patria aktíva vyššie ako 20 miliónov eur, počet zamestnancov nad 250 a čistý obrat nad 40 miliónov eur.
Mohlo by ťa zaujímať: Finančná správa rozširuje svoje rady: Ponúka plat vyšší ako 2 000 eur