- Slovenská sporiteľňa prišla so znížením úrokov na hypotéky. Ich výška však zatiaľ ostáva pomerne vysoko.
- Stabilné úroky sú aj z pohľadu centrálnych bánk. FED aj ECB zatiaľ s ich znižovaním neprišli.
- Trend zvyšovania sa však týmto spôsobom môže postupne otočiť.
Množstvo rodín postihli vysoké úroky na hypotekárnych úveroch. Vyplýva to primárne zo zvyšovania základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Reaguje tým na inflačné tlaky, ktoré boli spôsobené dopytovým a predovšetkým produkčným šokom z následkov obdobia pandémie. Zvyšovanie úrokov tak ohrozuje schopnosť splácania svojich nehnuteľností. Po dlhom období zvyšovania ponúkaných úrokov však prišla ponuka najväčšej slovenskej banky s opačným trendom.
Znižovanie úrokových sadzieb
Ponuka Slovenskej sporiteľne po dlhej dobe ide proti niekoľkoročnému trendu. Ide o najväčšiu banku a už druhú v poradí, ktoré zverejnila nižšie ponuky na úroky ako v minulosti. To sa už dá považovať za začiatok možného obratu na hypotekárnom trhu, ktorý by mnohé rodiny privítali.
Národná banka Slovenska odhaduje, že by sa problémy so splácaním v prípade aktuálnej výšky úrokov, mali týkať menej ako 5 % populácie s hypotekárnym úverom. To je pomerne nízky odhad. V každom prípade obrat na úrokovom trhu v tejto oblasti by bol pre dotknuté rodiny veľmi vítaný. Pomohla by aj stabilizácia tak, aby si rodiny dokázali upraviť rozpočty podľa súčasných hodnôt.
Na svojom zasadnutí v júli sa Európska centrálna banka rozhodla zvýšiť úrokové sadzby na 4,25%. Christine Lagardeová, šéfka ECB, zdôrazňuje, že je kľúčové udržiavať vyššie úrokové sadzby tak dlho, ako je to nevyhnutné, aby inflácia zostala pod kontrolou a vrátila sa k stanoveným… pic.twitter.com/xX3JU31SNQ
— Jakub Kraľovanský – Trader2.0 (@Trader_20_) September 8, 2023
Množstvo rodín sa nedokázalo pripraviť na zvyšovanie úrokových sadzieb. Súčasná vláda prišla so snahou o pomoc tým, ktorých sa zvyšovanie úrokových sadzieb týka. To z ekonomického pohľadu nemá z dlhodobejšieho pohľadu logiku, ale aktuálne to rodinám s rozpočtom pomôže. Od začiatku roka 2024 je spustený program pomoci dlžníkom, ktorých postihlo zvyšovanie úrokových sadzieb.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aké úroky zvolia centrálne banky
Úroky bankových domov sa odvíjajú od základnej úrokovej sadzby danej centrálnou bankou a takisto v dôveru v budúce obdobie a schopnosť dlžníkov splácať svoje záväzky. V poslednom období došlo k podstatnej zmene predovšetkým pri pohľade centrálnych bánk v Európe a USA.
Zvyšovanie úrokových mier, ktoré bolo charakteristické pre roky 2021 a 2022. V roku 2023 už dochádzalo v daných oblastiach len ku kozmetickým úpravám. Odvtedy sú vlastne úrokové miery na rovnakých úrovniach a dosiahli tzv. peak. Stabilizácia u centrálnych bánk priniesla stabilitu aj na trhy. Aktuálne sa však uvažuje o ich postupnom znižovaní, predpokladá sa, že skôr začne znižovať ECB a až po nej bude nasledovať americká centrálna banka – FED.
We need to bring inflation down to our 2% target, Vice-President Luis de Guindos tells @DIEZEIT.
If it’s significantly above 2%, people may start expecting rising inflation and demand higher wages, increasing the risk of a wage-price spiral.
Read more https://t.co/WoZhB7zCHu pic.twitter.com/sL1vNm16fM
— European Central Bank (@ecb) January 31, 2024
FED postupne zvyšoval úrokové sadzby až na 5,25 %, ktoré sú v platnosti aj po poslednom zasadnutí 31. januára. Na prvom zasadnutí v roku 2024 FED uviedol, že sadzby zvyšovať nebude, ponechal teda pôvodnú výšku. Na druhej strane takisto avizoval, že na ich znižovanie nie je pripravený a nepredpokladá sa, že na najbližšom stretnutí v marci by k takémuto kroku pristúpil.
Európska centrálna banka nereagovala v rokoch 2021 a 2022 tak prudkým zvyšovaním v porovnaní s FED. Je to dané rôznorodosťou ekonomík krajín eurozóny a ich rozdielnou mierou inflácie. Aj v súčasnosti sú sadzby na nižšej úrovni. Znižovanie je však u oboch zatiaľ deklarované, ale bez nejakého pevného dátumu, kedy by k tomu mali pristúpiť. Realistické odhady uvádzajú zatiaľ máj tohto roku.
Mohlo by Vás zaujať: Americká centrálna banka rozhodla o úrokových sadzbách