- Slováci platia za potraviny už viac ako Nemci a Rakúšania.
- Reálny príjem Slovákov stúpol za posledných 12 rokov len o 1 %.
- Slovensko vedie rebríček v tempe rastu cien nehnuteľností v rámci celej EÚ.
Slovensko nielenže dobieha v mnohých cenách západné krajiny, ale viaceré členské štáty Európskej únie (EÚ) sme už predbehli. Ako uvádza portál Pravda, Slovensko má jedny z najdrahších potravín v EÚ. Len pre porovnanie, v Poľsku sa ceny potravín v priemere pohybujú až o 25 % nižšie.
Slovensko má neúnosne vysoké ceny
Nie je to len o potravinách. V porovnaní so susedmi sú u nás drahšie aj bežné služby ako kaderníctvo alebo zdravotnícke zariadenia. Dokonca sú až o vyše 30 % drahšie v porovnaní s Poliakmi. Lacnejšie služby a potraviny získate aj v Maďarsku, kde sú v priemere ceny nižšie až o 14 %. V porovnaní s Českom platíme za potraviny o 17 % viac a dokonca sme o 2 % predbehli aj Rakúsko a o 1 % Nemecko. Celkovo sme 8 % nad priemerom Európskej únie (EÚ).
Rovnaký problém nastáva aj v prípade bývania. Nedávno sme informovali, že Slovensko vedie európsky rebríček v zdražovaní bývania. Ak porovnáme Slovensko s bohatšími krajinami ako Česko, Slovinsko alebo Estónsko, logicky by sme mali platiť za nehnuteľnosti podstatne menej. Opak je ale pravdou. Dobiehame najbohatšie západné krajiny, no bohužiaľ nie v platoch, ale iba v cenách.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ceny rastú, platy nie
Vysoké ceny by nemuseli byť problémom za predpokladu, že by Slováci zarábali viac. No ak Nemec zarába 4-násobok a platí za spotrebné statky a služby rovnako ako Slovák, niečo nie je v poriadku. Je však komplikované určiť hlavnú príčinu. Reálny príjem Slovákov mohol za poslednú dekádu stagnovať, alebo rásť len pomaly z viacerých dôvodov.
V skutočnosti ale rástli iba nominálne mzdy a nie reálne. Slovensko je stále orientované na odvetvia s nízkou pridanou hodnotou (napr. montážne závody). To znamená, že mzdy v porovnaní s vyspelými ekonomikami rastú pomalšie.
Výsledkom je, že až 24 % z výplaty míňame na potraviny. Čím je percento vyššie, tým je krajina chudobnejšia. Nedávno sme vás informovali, že za posledných 12 rokov sa priemerný čistý plat Slováka na zvýšil len o 1 %. Pre porovnanie, v Česku sa zvýšil o 56 %, Poľsku o 83 %, v Bulharsku o 115 % a v Rumunsku o 181 %.
Ak by sme chceli zabezpečiť reálny rast príjmov, dôležitá je podpora investícií do inovácií, znižovanie regionálnych rozdielov a zlepšenie efektivity štátnych výdavkov. Taktiež by pomohla rozumná mzdová politika a podpora sektorov s vyššou pridanou hodnotou. Toto sú ale všetko zmeny, ktorých implementácia by trvala dlhé roky.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: