- Plánujete v roku 2024 dovolenku pri mori a zaujala vás ponuka so skvelou cenou?
- Dávajte si pozor, môže sa totiž stať, že prídete o peniaze.
Ako podvodnú stránku odhalíte?
Podvodníci v tomto prípade používajú podobné metódy ako pri falošných e-shopoch. Získavajú pozornosť obetí extrémne lacnými dovolenkami alebo zájazdmi. Keď obeť, nalákaná nízkou cenou, klikne na stránku, privíta ju profesionálny dizajn a plynulá slovenčina.
V minulosti bolo bežné, že podvodné stránky sa dali rozpoznať veľmi jednoducho. Samozrejmosťou boli totiž gramatické chyby či nesprávna vetná skladba. S takýmito stránkami sa stretnete aj dnes, no pokrok v technológii a umelá inteligencia sa postarali o to, aby odhalenie podvodov nebolo také jednoduché.
Aj napriek tomu, že preklad stránky do slovenské jazyka je na vyššej úrovni, stále môžete na týchto stránkach nájsť zlý alebo neúplný preklad.
Často však stránky pôsobia skutočne prirodzene. Ako ich teda môžeme rozpoznať?
V prvom rade by legitímna stránka mala mať riadne uvedeného predávajúceho. Ak na stránke nenájdete meno ani kontakt, existuje riziko, že ide o podvod. Ak meno nájdete, overte si ho vo verejných registroch Slovenskej republiky, akým je napríklad obchodný register alebo živnostenský register.
Slovenská obchodná inšpekcia uvádza, že prevádzkovateľ musí mať v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie či cestovnej agentúry.
Každá cestovná kancelária je povinná, okrem iného, informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie. V prípade, ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak sprostredkujúca cestovná kancelária alebo cestovná agentúra je povinná uviesť, pre ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva.
Aktuálne Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na nižšie uvedené webové stránky. Podotýka však, že s podvodmi sa môžete stretnúť aj na sociálnej sieti Facebook.
- Oddychuj.sk
- Hotelbeds.sk
- Travelsk.sk
- Travelgo.sk
- Kamideme.sk
- Dovolenka25.sk