- Hlavné mesto je plné schátraných brownfieldov.
- Jeden z nich chce developer premeniť no nový, živý kúsok mesta.
- Bratislava tým získa takmer 800 nových bytov a celkom novú štvrť s občianskou vybavenosťou.
Bratislava je posiata množstvom starých schátraných budov, ktoré boli kedysi súčasťou priemyselných areálov. V súčasnosti sú už len opachami slovenskej metropoly. Obyvatelia hlavného mesta by uvítali, keby sa tieto brownfieldy premenili na lokality, ktoré prinášajú mestu úžitok. Územný plán Bratislavy ale tvorí hlavnú prekážku v rozvoji bývalých industriálnych zón.
Bratislavčania hovoria o tamojších brownfieldoch ako o začarovaných štvrtiach. Napriek tomu, že sú tieto lokality nevyužité a zároveň zaberajú plochy v lukratívnych častiach mesta, nie je možné ich rozvíjať kvôli bratislavskému územnému plánu. Ten poväčšine predpisuje v daných oblastiach budovať opäť len priemyselné objekty, napriek tomu, že žiadúce by bolo ich úplne iné využitie.
Chátrajúca továreň dostane nový život
Jeden bratislavský schátraný areál by však chcel investor premeniť na „živý kúsok mesta.” Ide o bývalý závod na výrobu rastlinných olejov Palma.
Developer vo svojom zámere na Enviroportály uvádza:
Zámer reflektuje na jeden z prioritných cieľov programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Bratislava 2030, ktorým je priniesť transformáciu v súčasnosti nevyužívaných brownfieldov či iných dlhodobo nevyužívaných zón predovšetkým vo vnútornom meste tak, aby sa minimalizoval záber poľnohospodárskej pôdy.
V areáli Palmy by mala vyrásť nová štvrť, v ktorej pribudnú rezidenčné budovy, obchodné priestory, námestie, zelené plochy aj pešia zóna. Všetko sa však bude niesť v duchu pôvodného industriálneho štýlu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Bratislava získa stovky nových bytov a množstvo zelene
V novej mestskej časti developer postaví až 798 bytov a pribudnú služby občianskej vybavenosti, ako informoval portál Bratislavské noviny. Areál bude plný zelene. Tá bude pokrývať až 12-tisíc metrov štvorcových v okolí budov, a ďalších 6 500 štvorcových metrov zelených plôch budú tvoriť vegetačné strechy.
Budovy by mali dosahovať výšku štyroch až deviatich podlaží. Byty budú jedno až 4,5-izbové, pričom v každom z nich bude balkón, loggia a lebo terasa. Súčasťou prízemných bytových jednotiek budú aj predzáhradky.
Realizácia celého veľkolepého zámeru však závisí od zmeny územného plánu Bratislavy. Ten aktuálne výstavbu rezidenčných budov v tejto časti mesta nepovoľuje.
Filip Gulan, projektový manažér spoločnosti Corwin uviedol:
Veríme, že sa územno-plánovacie a povoľovacie procesy podarí posunúť ďalej čo najskôr. Už aj preto, že podľa prieskumu agentúry AKO si takmer 80 percent trvalých obyvateľov lokality v bezprostrednom okolí Palmy myslí, že čím skôr bude jej revitalizácia dokončená, tým to bude lepšie. Vznikne tu živá a udržateľná mestská štvrť, ktorá nahradí chátrajúci uzavretý areál a vo finále prinesie veľkorysé verejné priestory, obnovené pôvodné industriálne objekty, ale aj v lokalite dlhodobo chýbajúce prevádzky, ihriská a športoviská a zázemie pre sociálne služby či kultúru.
Prečítajte si aj: V Bratislave pribudne neuveriteľná atrakcia. Poteší domácich i turistov