- Slovenský rozpočtový deficit vzrastie na rekordných 7,1 miliárd eur.
- Pokles daňových príjmov pripraví štát o stovky miliónov.
- Ani najväčšie úsporné opatrenia v EÚ nebudú stačiť na stabilizáciu verejných financií.
Najväčšia konsolidácia v EÚ nestačí
Slovensko už dnes realizuje bezprecedentnú konsolidáciu verejných financií. Žiadna krajina EÚ neplánuje ozdraviť verejné financie výraznejšie ako Slovensko. Plánované zníženie deficitu v rokoch 2024 až 2028 je až 3,7 % HDP.
Aj tak to však nemusí stačiť. Podľa výpočtov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) bude do roku 2027 potrebné usporiť asi 3,1 miliardy eur, ak chce vláda stlačiť deficit pod 3 % HDP.
Vonkajšie riziká hrozia ďalším spomalením
Slovenská ekonomika čelí množstvu externých hrozieb. Globálna neistota ohľadom colných politík a geopolitického vývoja a možných následných dopadov na trh práce bude v tomto roku podľa rady prispievať k stagnácii dopytu domácností a poklesu súkromných investícií.
Experti varujú pred rastúcim protekcionizmom. Zavedenie ciel medzi USA a na druhej strane EÚ a Čínou môže v krajnom prípade znížiť slovenské HDP o 0,5 % ročne.
Náročné časy pre štátne financie
Slovenská ekonomika vstupuje do ťažkého obdobia. Spomalenie rastu a výpadky daňových príjmov tlačia deficit nad plánované úrovne. Aj napriek najväčšej konsolidácii v Európskej únii bude potrebné ďalšie úsporné opatrenia.
Kľúčovou otázkou ostáva, či dokáže vláda nájsť rovnováhu medzi potrebou šetriť a udržaním hospodárskeho rastu. Od tejto rovnováhy bude závisieť nielen splnenie rozpočtových cieľov, ale aj budúca ekonomická prosperita krajiny.