- Slovenský rozpočtový deficit vzrastie na rekordných 7,1 miliárd eur.
- Pokles daňových príjmov pripraví štát o stovky miliónov.
- Ani najväčšie úsporné opatrenia v EÚ nebudú stačiť na stabilizáciu verejných financií.
Slovenská ekonomika sa dostáva do problémov a štát čelí dramatickému nárastu rozpočtového deficitu. Spomalenie hospodárskeho rastu pripraví verejné financie o stovky miliónov eur a ohrozuje splnenie rozpočtových cieľov.
Slovenská ekonomika brzdí, deficit rastie
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy pre rok 2025. Nárast schodku o 137 miliónov eur oproti májovej prognóze je spôsobený výpadkom daňových a odvodových príjmov z dôvodu nižšieho výberu v predchádzajúcich mesiacoch ako aj predpokladaného spomalenia ekonomiky.
Deficit dosiahne rekordných 7,1 miliardy eur, čo predstavuje 5,2 % HDP. Situácia je vážna – negatívna odchýlka od rozpočtového cieľa vlády dosahuje 0,5 % HDP (614 miliónov eur), čo znamená stredné riziko pre splnenie schváleného rozpočtu.
Najväčšie problémy spôsobuje pokles daňových príjmov. Najvýraznejšiu negatívnu odchýlku v odhade RRZ voči rozpočtu predstavuje výpadok výnosu z daní a odvodov, najmä nižší očakávaný príjem z DPH a dane z príjmov právnických osôb.
Slovenská ekonomika pod tlakom globálnej neistoty
Hospodársky rast krajiny výrazne spomaľuje. Rast ekonomiky v roku 2025 podľa aktualizovanej makroekonomickej prognózy dosiahne 1,4 percenta. To znamená zníženie odhadu zo začiatku roka o takmer 0,5 percentuálneho bodu.
Ministerstvo financií SR vo svojej analýze potvrdzuje negatívny trend. Rast HDP v roku 2025 mierne oslabí na 1,9 % v dôsledku narastajúcej neistoty ohľadom vývoja globálneho obchodu a stagnácie nemeckého priemyslu.
Výdavky pod kontrolou, ale nestačí to
Pozitívnou správou je, že štát dokáže kontrolovať výdavky. Podľa RRZ dosiahnu verejné výdavky spadajúce pod tento limit v roku 2025 sumu 61,1 miliárd eur, čo znamená, že limit výdavkov schválený parlamentom by nemal byť prekročený.
Očakávané plnenie limitu výdavkov sa medzimesačne znížilo o 234 miliónov eur, v porovnaní s predchádzajúcou prognózou spomalilo čerpanie výdavkov v štátnom rozpočte, zároveň sa znížili odhadované náklady na nové opatrenia v samosprávach.
Aj napriek úsporám to však nestačí. Riziko nesplnenia rozpočtových cieľov tak v plnej miere vyplýva z výpadku na príjmovej strane rozpočtu.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.