Slovenka prišla o celé úspory v banke. Môže za to chyba, ktorú robia mnohí

  • Odborníci na osobné financie zdôrazňujú, že nečinnosť pri správe bankových účtov môže mať devastačné následky.
  • Prima banka sa k prípadu odmietla vyjadriť s odvolaním sa na bankové tajomstvo.
  • Pri správe bankových účtov je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Novinky Slovenka prišla o celé úspory
Slovenka prišla o celé úspory. Zdroj: Shutterstock.com/Kristo-Gothard Hunor, Grusho Anna
BitmarketsKvakomat mobil

Slovenka počítala s tým, že má úspory, no ukázalo sa, že žiadne nemá. Príbeh pani Alžbety Melicharovej je varovným príkladom toho, ako môže pasivita pri správe bankového účtu viesť k fatálnym následkom.

Žena, ktorá v roku 1999 vložila do banky 100-tisíc slovenských korún (približne 3 319 eur), dnes nemá na účte ani cent. Naopak, zostal jej dlh. Téme sa venoval portál tvnoviny.sk.

Problémy spôsobili dva faktory

„Nikdy by som neverila, že sa niečo také môže stať,” hovorí pani Melicharová, ktorá si viedla účet pôvodne v Ľudovej banke. Tá prešla najskôr pod správu Sberbanky a následne Prima banky. Osudným sa jej stala kombinácia dvoch faktorov – nízke úročenie vkladu a postupne sa zvyšujúce bankové poplatky.

Mesačné poplatky za vedenie účtu postupne narástli až na 14,90 eur, zatiaľ čo úroky z vkladu boli minimálne. „Bolo to ako pomalé odkrajovanie z koláča, až kým nezostal len prázdny tanier,” opisuje situáciu finančný analytik. Postupom času tak poplatky nielenže zlikvidovali celý pôvodný vklad, ale dostali klientku dokonca do mínusu.

Prima banka sa k prípadu odmietla vyjadriť s odvolaním sa na bankové tajomstvo. Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie však zdôrazňuje, že podobným prípadom sa dá predísť.

„Je nevyhnutné, aby klienti pravidelne kontrolovali stav svojich účtov, a v prípade, že účet už neplánujú využívať, pristúpili k jeho zrušeniu,” upozorňuje Sylvia Ďatelinková z inštitútu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovenka skončila bez úspor

Odborníci na osobné financie zdôrazňujú, že nečinnosť pri správe bankových účtov môže mať devastačné následky. V súčasnosti, keď sú úrokové sadzby na bežných účtoch minimálne a bankové poplatky relatívne vysoké, je potrebné aktívne pristupovať k správe svojich financií.

Čo radia experti?

Na ochranu svojich úspor je podľa expertov kľúčové pravidelne monitorovať pohyby na účte, minimálne raz ročne kontrolovať výpisy a pri zakladaní účtu si dôkladne preštudovať zmluvné podmienky. Ak klient účet aktívne nevyužíva, najlepším riešením je jeho zrušenie.

Prípad pani Melicharovej nie je ojedinelý. Bankoví špecialisti potvrdzujú, že podobných prípadov je viac, len sa o nich verejne nehovorí. Je to memento pre všetkých, ktorí sa o svoje financie aktívne nestarajú.

Pre tých, ktorí majú väčšie úspory, experti odporúčajú zvážiť alternatívne formy sporenia s vyšším úročením, prípadne rozdeliť peniaze do viacerých finančných produktov. Zároveň pripomínajú, že v súčasnosti existujú aj účty bez poplatkov, ktoré môžu byť vhodnejšou voľbou na dlhodobé uloženie peňazí.

Ako nezažiť podobnú situáciu?

Pri správe bankových účtov je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel. V prvom rade by ste mali pravidelne kontrolovať výpisy z účtu, a to aj v prípade, že ho nepoužívate aktívne. Minimálne raz ročne je potrebné preveriť jeho stav, aby ste mali prehľad o všetkých transakciách a poplatkoch. Uvádza to portál Peniaze.sk.

Ak zistíte, že niektorý z vašich účtov už nevyužívate, je rozumné ho zrušiť. Predídete tak zbytočnému hromadeniu poplatkov, ktoré banka účtuje za jeho vedenie. Pri zakladaní nového účtu je zároveň kľúčové dôkladne si preštudovať podmienky vedenia a všetky súvisiace poplatky.

V prípade, že disponujete väčšími úsporami, mali by ste zvážiť ich presun na účet s výhodnejšou úrokovou sadzbou alebo investovanie do iných finančných produktov. Takýmto spôsobom môžete svoje peniaze zhodnotiť efektívnejšie.

Kvakomat PC bannerSolaxy mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.