Slovákov s pôžičkami nepribúda. Jedno pohlavie si však požičiava častejšie a viac

  • Mnohí Slováci majú požičané peniaze z banky.
  • Najčastejšie si berú úver na jednu vec.
  • Najviac dlžníkov je medzi mladými.
Ekonomika Takmer polovica Slovákov má pôžičku
Takmer polovica Slovákov má pôžičku. Zdroj: shutterstock.com/Romantic Studio
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Podiel Slovákov s pôžičkou alebo úverom sa medziročne takmer nezmenil, píše SITA. Zatiaľ čo minulý rok malo finančné záväzky 40 % Slovákov, tento rok ich má 41 % slovenských domácností.

Muži si požičiavajú viac

Prieskum spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, ktorá sa zaoberá správou pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, tiež zistil, že muži si požičiavajú častejšie než ženy, pričom najčastejšie ide o sumy od 4 000 eur do 40 000 eur.

Najviac Slovákov si požičiava v produktívnom veku

Dlžníci s finančnými záväzkami nad 40 000 eur tvoria viac ako štvrtinu. Slovenské domácnosti si dlhodobo požičiavajú hlavne v produktívnom veku, najväčšie sumy sú zvyčajne medzi 25 a 44 rokmi. Pôžičky má však aj pätina seniorov, pričom u 70 % z nich sú sumy do 4 000 eur.

Ktorá skupina dlží najviac?

Najviac dlžníkov sa nachádza medzi vysokoškolákmi, pričom až 50 % z nich má pôžičky, často nad 40 000 eur. Výška záväzkov rastie s príjmom domácností, pričom najviac zadlžených žije v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde sú tiež najvyššie pôžičky. Najmenej dlžníkov je v Trenčianskom kraji.

Slováci si požičiavajú hlavne na bývanie, pričom 37 % pôžičiek je na kúpu bytu alebo stavbu domu a 28 % na rekonštrukciu. Úvery na nákup vozidiel tvoria takmer 18 %. Na bývanie si požičiavajú rovnako muži aj ženy, ale na vozidlá si požičiavajú viac muži.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Pôžičky na bývanie sú bežné u ľudí v produktívnom veku. Prieskum ukázal, že 13 % úverov slúži na uhradenie iných dlhov, pričom takéto pôžičky si najčastejšie berú mladí ľudia a seniori, ktorí môžu mať obmedzené možnosti ich splácania, čo môže viesť k dlhovej pasci. Varovným signálom je aj rastúci počet úverov pre potreby iného člena rodiny, ktorý sa zvýšil z 3 % na 7 %.

Freedum fighters PCWallstreetpepe mobil baner