Slovákom hrozí pokuta 60 EUR za niečo, o čom mnohí nikdy nepočuli

  • Vodiči spozornite, za banálnu chybu vám hrozí pokuta.
  • Týka sa to desiatok tisíc Slovákov.
  • Pokute sa dá jednoducho vyhnúť.
Off topic Pokuta za ignorovanie problému
Pokuta za ignorovanie problému. Zdroj: shutterstock.com/Maxim Artemchuk
BITmarkets BITmarkets

Keď už raz získate vodičšký preukaz a sadnete za volant, základom každej úspešnej jazdy je byť nielen skúseným, ale aj zdravým vodičom. V opačnom prípade vám za nedostatky vo vašom zdravotnom stave hrozí pokuta, ako informuje denník Pravda.

Jednou z najdôležitejších súčastí zdravia každého vodiča je jeho zrak. Podmienky na cestách a šoférovanie v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok skutočne testujú oči každého človeka.

A práve tu hrá kľúčovú úlohu zákon, o ktorom mnohí možno ani nevedia.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pokuta za zhoršený zrak

Slovenské právne predpisy vyžadujú, aby každý vodič, ktorý trpí zrakovými problémami a potrebuje okuliare alebo kontaktné šošovky, mal túto informáciu zaznamenanú v poli číslo 12 svojho vodičského preukazu.

Zbytočná pokuta

Ako píše denník, ak pri dopravnej kontrole zistia, že vodič túto povinnosť nesplnil, môže čeliť pokute až do výšky 60 eur.

Tento predpis zabezpečuje, že vodiči, ktorí potrebujú vizuálnu pomoc, majú vždy po ruke potrebné pomôcky na zabezpečenie bezpečnej jazdy.

Štatistiky ukazujú jasné čísla

Veľká časť dopravných nehôd sa stáva v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok. Vodiči vtedy často preceňujú svoje schopnosti a podceňujú závažnosť svojich zrakových problémov.

Zhoršené zrakové schopnosti môžu spôsobiť zlý odhad vzdialenosti, obmedzené periférne videnie alebo dokonca vážnejšie zdravotné problémy ako zelený zákal, o ktorých vodiči často ani nevedia.

Bez preventívneho vyšetrenia to nejde

Každý, kto chce získať vodičský preukaz, musí najskôr práve pre početné nehody absolvovať očné vyšetrenie.

Po dosiahnutí veku 65 rokov musia vodiči každé dva roky absolvovať preventívne prehliadky zraku. Tieto prehliadky pomáhajú včas identifikovať a riešiť potenciálne problémy, čím sa znižuje riziko dopravných nehôd.

Správne pomôcky na rôzne situácie

Na cestách vodičom nepomáhajú len dioptrické okuliare. Súčasná technológia ponúka širokú škálu špeciálnych úprav šošoviek, ktoré vodičom výrazne pomáhajú. Polarizované šošovky, ktoré znižujú ožiarenie slnkom a zlepšujú viditeľnosť, sú neoceniteľné najmä v jasnom slnečnom svetle.

Vedeli ste, že za toto môžete dostať pokutu?

Loading ... Loading ...

Fotochromatické šošovky sa automaticky prispôsobujú zmenám svetla, čím poskytujú pohodlie pri prechode z jasného denného svetla do tmy tunela alebo nočnej jazdy. Antireflexné vrstvy znižujú odrazy svetla na šošovkách, bez čoho sa pri nočnej jazde vodiči zaobídu len ťažko.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Pri výbere vhodných okuliarov na rôzne aktivity by ste mali zvážiť nie len podmienky, v ktorých budú použité, ale aj osobné potreby.

Okuliare na bicyklovanie, turistiku alebo pláž by mali mať polarizačné a hydrofóbne vrstvy, ktoré zabezpečujú nielen ochranu pred UV žiarením, ale aj odolnosť voči poškriabaniu a odolnosť voči vode.

Ak viete o tom, že trpíte zrakovým problémom, ale máte pomôcky vždy pri sebe a pravidelne navštevujete očného lekára, pokuty sa báť nemusíte.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: PravdaTAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.