Slovákom doručujú kuriéri balíky s haraburdami. Ide o nový podvod

  • Slováci dostávajú zásielky, ktoré si neobjednali.
  • V balíkoch objavujú rôzne nepotrebné veci.
  • Slovenská pošta radi, na čo si dať pozor.
Off topic Na Slovensku sa šíri nový podvod s balíkmi
Na Slovensku sa šíri nový podvod s balíkmi. Zdroj: shutterstock.com/Andrii Iemelianenko
Wallstreetpepe PC banerCatslap ICO mobil baner

Na Slovákov dnes číhajú podvodníci takmer na každom rohu. Denne útočia na svoje potenciálne obete formou mailu, smsky, telefonického hovoru či rôznych foriem podvodnej reklamy. Aktuálne mnoho Slovákov upozorňuje na kuriérsku spoločnosť, ktorá doručuje zásielky so starým svetrom alebo hŕbou papierov. Samozrejme na dobierku. Na nový podvod s balíkmi upozorňuje aj Slovenská pošta. Ako prvé o tom informovali Aktuality.

Podvod s balíkmi je na Slovensku mimoriadne rozšírený

Podvody s balíkmi sa na Slovensku šíria už dlhšiu dobu. Páchatelia jednoducho skúšajú, kto sa nechá nachytať. Pri častom nakupovaní online sa môže veľmi ľahko stať, že kupujúci stratí prehľad o tom, čo všetko si cez internet objednal.

Práve takúto obeť podvodníci hľadajú. Zákazníka, ktorý len automaticky prevezme balík a ani si neuvedomí, že ho vlastne vôbec nečakal.

Stretli ste sa už s podvodnou zásielkou?

Slovenská pošta na svojej webovej stránke priebežne upozorňuje na aktuálne typy podvodov, ktoré sa týkajú zásielok.

Kuriér vám doručí haraburdy

Jej posledný príspevok ukazuje podvodný email, ktorého odosielateľom je samotná Slovenská pošta. Informácia o doručení hovorí, že zásielku odoslala spoločnosť FAN Courier Int. V správe je dobierková suma a dodatok, že platbu môžete realizovať len v hotovosti.

Fan Courier

Fan Courier. Zdroj: Slovenská pošta

Na Facebooku si Slováci navzájom vymieňajú skúsenosti s podvodmi v spoločnej skupine HAKA proti podvodníkom. Skupina má viac ako 63-tisíc členov a spoločnosť Fan Courier je medzi používateľmi dobre známa firma. Viacerí členova popisujú svoje skúsenosti s balíkom od tejto spoločnosti. Hovoria o tom, že v zásielke bol len starý sveter alebo rozbitá hračka.

Jeden z používateľov v komentári na Facebooku hovorí:

Fan Courier je jedna z najhorších firiem, takmer každá zásielka je podvod… Vždy je tam niečo iné, ako malo byť. Keď tam aj príde niečo, čo tam malo byť, tak je to obyčajná handra alebo haraburda. Nedá sa to nikde vrátiť, často sú údaje na vrátenie buď v nejakej azbuke, v poľštine alebo v inom jazyku. Niekedy len prelepia zásielku z iného štátu, ktorá bola nedoručená a vrátená späť a pošlú to niekomu inému.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovenská pošta upozorňuje Slovákov

Slováci by mali byť pri preberaní balíkov vždy ostražití. Mali by sa uistiť, že tovar, ktorý sa chystajú prevziať, je skutočne tá zásielka, ktorú práve očakávajú.

Slovenská pošta radí, ako rozpoznať, že sa vám niekto snaží podstrčiť podvodnú zásielku:

Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo eshopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatí za zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe.

Ak ste sa na podvodnú zásielku nechali nachytať a uhradili ste ju, Slovenská pošta radí, aby ste sa v tejto veci obrátili na políciu.

Prečítajte si aj: Národná banka Slovenska odhalila nelegálny biznis s kryptomenami

Catslap PC banerOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.