- Slováci so základným vzdelaním žijú pod neustálou finančnou hrozbou.
- Sedem z desiatich nedokáže prežiť ani mesiac bez pravidelnej výplaty.
- Prieskum 365.bank odhaľuje, kto je najviac ohrozený finančnou nestabilitou.
Slováci a Slovenky v nerovnom postavení: Prečo ženy čelia väčšiemu riziku chudoby?
Ak ste žena, vaša cesta k finančnej stabilite je náročnejšia. Nová analýza odhaľuje ďalšiu znepokojujúcu vrstvu finančnej nerovnosti – rodové rozdiely, ktoré dramaticky ovplyvňujú ekonomickú bezpečnosť polovice populácie.
Podľa najnovších údajov, ktoré zdieľala Linda Gáliková na LinkedIn, dostatočnou finančnou rezervou disponuje o alarmujúcich 20 % menej žien ako mužov.
Tento rozdiel sa premieta aj do oblasti aktívneho budovania majetku – zatiaľ čo investuje takmer 40 % slovenských mužov, medzi ženami je to len necelých 30 %. Táto disproporcia vytvára dlhodobé znevýhodnenie, ktoré sa v priebehu života dramaticky prehlbuje a často vedie k vyššiemu riziku chudoby žien v dôchodkovom veku.
Za touto nerovnosťou nestojí náhoda, ale systémové faktory.
Rovnocennejšia deľba práce, vzájomná participácia v starostlivosti o deti, väčšie zastúpenie otcov na otcovskej, resp. rodičovskej dovolenke, ako aj väčšia podpora partnerov v oblasti kariérneho rozvoja či podnikania žien… To všetko sú riešenia, ktoré napomôžu nielen férovému ohodnoteniu, ale aj vyššej finančnej stabilite žien,” vysvetľuje Gáliková.
Ženy častejšie prerušujú kariéru kvôli starostlivosti o rodinu, sú nadmerne zastúpené v horšie platených odvetviach a stále čelia platovej nerovnosti aj na rovnakých pozíciách. Tieto faktory spolu vytvárajú „dokonalú búrku” finančného znevýhodnenia, ktorej dôsledky sa prejavujú pri budovaní finančných rezerv aj investičného portfólia.