- Slováci začali strážiť verejné financie.
- Masovo upozorňujú Najvyšší kontrolný úrad na plytvanie peniazmi.
- Za prvý polrok 2025 ľudia nahlásili stovky podnetov.
Slováci už majú dosť plytvania verejnými peniazmi. Za posledných šesť mesiacov poslali ľudia Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) až 330 podnetov, ktoré upozorňujú na nehospodárne nakladanie s peniazmi z našich daní. Čísla hovoria jasne – občania začínajú aktívne strážiť štátnu kasu.
Slováci bdejú nad každým eurom zo štátnej kasy
Najviac podnetov prišlo elektronickou poštou – celkom 60, ďalších 56 cez webový portál NKÚ. Ľudia najčastejšie upozorňovali na podozrivé hospodárenie v samosprávach, kde sa často míňajú milióny bez riadnej kontroly.
Sme radi, že ľuďom nie je ľahostajné, ako sa hospodári v ich obci či v samotnom štáte,” uviedla hovorkyňa štátnych kontrolórov Daniela Bolech Dobáková.
Občania sa tak stávajú aktívnymi kontrolórmi verejných financií.
Čo všetko vyplávalo na povrch?
Kontrolóri na základe občianskych podnetov pripravujú nové rozsiahle kontroly, ktoré môžu odhaliť plytvania v hodnote miliónov eur.
- Autobusová doprava v Trenčianskom kraji – podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami v dopravnom sektore.
- Automobilové opravovne ministerstva vnútra – možné nadmerné výdavky za opravy služobných vozidiel.
- Spoločnosť Konštrukta – Defence – kontrola hospodárenia strategickej obrannej firmy.
- Stredná zdravotnícka škola v Košiciach – preverenie finančného hospodárenia vzdelávacej inštitúcie.
- Elektronický mýtny systém – overenie efektívnosti drahej investície do technológií.
- Výber poplatkov za odpady vo Vysokých Tatrách – možné nezákonnosti pri nakladaní s komunálnymi poplatkami.
Najčastejšie sa Slováci sťažujú na samosprávy, kde podľa podnetov dochádza k najväčšiemu plytvaniu verejnými peniazmi. Opakovane sa objavujú témy ako Expo Osaka či hospodárenie Slovenskej akadémie vied, čo naznačuje systémové problémy v týchto oblastiach.
Zaujímavé je, že až 40 podaní sa týkalo oblastí mimo pôsobnosti NKÚ – išlo o reklamácie na energetické spoločnosti, problémy so správcami bytov či stavebné úrady. To ukazuje, že občania hľadajú pomoc všade, kde môžu.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.