- Slováci dosiahli reálny rast miezd len v 6 z 10 sledovaných odvetví.
- Zamestnanosť medziročne klesla v 7 z 10 odvetví, najmä vo veľkoobchode a doprave.
- Popri stagnácii miezd začala posledné mesiace stúpať inflácia.
Slováci zaznamenali v marci 2025 pomalší rast miezd a klesajúcu zamestnanosť vo väčšine sledovaných sektorov. Podľa údajov z Štatistického úradu SR nominálne mzdy síce rástli vo všetkých 10 mesačne sledovaných odvetviach, no po zohľadnení inflácie sa reálny rast prejavil len v šiestich z nich.
Slováci čelili spomaleniu rastu miezd a poklesu zamestnanosti
Najvyšší reálny rast miezd bol zaznamenaný v ubytovaní (3 %) a v maloobchode (2,2 %). Naopak, pokles reálnych miezd bol evidovaný v predaji a oprave vozidiel, v priemysle, vo veľkoobchode a vo vybraných trhových službách. Tieto poklesy sa pohybovali medzi 1 % a 2 %.
V období január až marec 2025 bol vývoj o niečo optimistickejší: reálny rast miezd zaznamenalo 8 z 10 odvetví. Najvyšší rast dosiahlo opäť ubytovanie (4,3 %), zatiaľ čo pokles reálnych miezd bol najvýraznejší vo vybraných trhových službách (-1 %).
Z pohľadu zamestnanosti bol marec 2025 menej priaznivý – úbytok zamestnancov nastal v 7 z 10 sledovaných sektorov. Najvýraznejšie straty boli zaznamenané vo veľkoobchode (-3,7 %) a v doprave a skladovaní (-2,2 %). Naopak, pozitívny vývoj zamestnanosti nastal v ubytovaní, reštauráciách a vybraných trhových službách.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slováci čelia zvýšenej inflácii
Podľa informácii z Trading Economics, ktorý čerpá zo Štatistického úradu SR, inflácia na Slovensku dosahuje 3,7 % za mesiac apríl. Ide o najnižšiu hodnotu od decembra 2024, no zároveň celý rok sledujeme rastúci trend, keďže sa zmiernili ceny alkoholických nápojov a tabaku (3,2 % oproti 5,9 % v marci), zdravia (1,9 % oproti 2,9 %) a rôznych tovarov a služieb (5,9 % oproti 6,9 %).
Celkovo možno povedať, že rast miezd už nedrží krok s infláciou v mnohých sektoroch, čo znižuje reálnu kúpnu silu domácností. Okrem toho sa trh práce stáva čoraz citlivejší na výkyvy, čo sa prejavuje v znižujúcej sa zamestnanosti vo viacerých oblastiach ekonomiky.
Nedávno sme vás informovali, že podľa Eurostatu si Slovensko z hľadiska parity kúpnej sily (PPS) výrazne pohoršilo a predbehli nás Maďari aj Poliaci. Znamená to, že za svoj mesačný príjem si môžeme dovoliť menej tovarov a služieb ako obyvatelia okolitých krajín.
Na Slovensku pretrváva problém, že výdavky domácností sú neprimerane vysoké v porovnaní s ich príjmami. Mnohí ľudia musia siahať na úspory alebo sa zadlžovať. Táto nerovnováha znižuje finančnú stabilitu a sťažuje tvorbu rezerv či investícií do budúcnosti.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: