Slováci už neveria na dôchodky od štátu. Tretí pilier láme rekordy

  • Slováci sa už nespoliehajú len na penziu od štátu.
  • Na dôchodky si sporia sami v druhom aj treťom pilieri.
  • Záujem o sporenie na dôchodok extrémne vzrástol.
Ekonomika Dôchodky od štátu Slovákom nestačia
Dôchodky od štátu Slovákom nestačia. Zdroj: shutterstock.com/Insta photos/nitpicker
BitmarketsKvakomat mobil

Dôchodky od štátu už nie sú pre Slovákov dostatočnou istotou. Čoraz viac ľudí si na penziu sporí v druhom a treťom pilieri. Doplnkové dôchodkové sporenie tak zaznamenáva na Slovensku nebývalý rozmach. Počet sporiteľov v treťom pilieri prekročil v apríli 2024 historickú hranicu jedného milióna účastníkov, čo potvrdzuje enormný záujem Slovákov o zabezpečenie sa na dôchodok mimo štátneho systému.

Druhý a tretí pilier slušne zhodnotili úspory Slovákov

Rok 2024 sa nesie v znamení mimoriadne pozitívnych výsledkov dôchodkových fondov. V druhom pilieri v minulom roku Slováci slušne zarobili. Kým konzervatívne dlhopisové fondy im priniesli zhodnotenie od dvoch do štyroch percent, v indexových a akciových fondoch sa mohli sporitelia radovať s výnosov vo výške od 17 do 28 %.

V treťom pilieri sa v súčasnosti nachádza majetok Slovákov v hodnote približne štyroch miliárd eur. Sporiteľom sa tam taktiež mimoriadne darí. Indexové príspevkové fondy dokázali v roku 2024 svojim klientom priniesť zhodnotenie v rozmedzí od 15 do 20 percent. Aj konzervatívnejšie výplatné fondy dosiahli solídne výsledky so zhodnotením od 3,26 do 4,26 percenta.

Sporíte si v dôchodkových pilieroch?

Dôchodky zaujímajú mladých Slovákov

Zaujímavým trendom je výrazný záujem mladších vekových skupín. Najsilnejšie zastúpenie medzi novými sporiteľmi majú ľudia vo veku 24 až 42 rokov.

Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností vysvetlil:

Čoraz viac ľudí si totiž uvedomuje, že je potrebné zabezpečiť si doplnkový príjem v starobe. Doplnkové dôchodkové sporenie je práve tou časťou dôchodku, ktorá pomôže prežiť dôchodok dôstojnejšie a na lepšej úrovni.

Potešujúci je aj rastúci podiel sporiteľov vo veku 19 až 23 rokov, čo naznačuje, že aj najmladšia pracujúca generácia si uvedomuje význam včasného začiatku sporenia na dôchodok. Záujem však neutícha ani u starších. Ľudia nad 42 rokov chápu, že stále majú príležitosť zhodnotiť svoje úspory a vylepšiť si budúci dôchodok.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.