Slováci tankujú najlacnejšie od januára 2022. Predikcie analytikov sú priaznivé

  • Obchodníci s ropou v predchádzajúcom týždni vyhodnocovali podľa Boháčka najmä situáciu v Líbyi.
  • Analytici očakávajú, že ceny palív by sa nemali zásadne meniť ani v okolitých krajinách.
  • Odraz cien ropy z predchádzajúcich dní nemal dlhé trvanie.
Ekonomika Slováci tankujú najlacnejšie od januára 2022
Slováci tankujú najlacnejšie od januára 2022. Zdroj: Shutterstock.com/fast-stock

Slovenskí motoristi sa stále nemusia obávať nárastu cien pohonných látok. Analytik J&T Banky Stanislav Pánis predpokladá, že ceny palív na slovenských čerpacích staniciach sa oproti ostatným týždňom podstatne meniť nebudú, analytik 365.bank Tomáš Boháček dokonca nevylúčil ďalšie mierne zlacňovanie benzínov a nafty na slovenských pumpách.

„Predpokladáme, že ceny benzínu sa v najbližšom čase udržia pod 1 eurom a 50 centami a nafta sa bude pohybovať okolo 1 eura a 40 centov aj vzhľadom na nižšie rafinérske marže. Ergo, naďalej budeme tankovať do vznetových aj zážihových motorov najlacnejšie od januára 2022,” uviedol pre agentúru SITA Pánis.

Zotrvajú nízke ceny?

„Ďalší medzitýždenný pokles cien ropy je pre domáce ceny palív nateraz dobrou správou a krátkodobý výhľad je opäť klesajúci. Kombinácia nárastu produkcie ropy spolu s výhľadom slabšieho dopytu, bude na trhoch pravdepodobne prítomná aj naďalej. Aj keď neočakávame dlhé obdobie zotrvania nízkych cien na domácich čerpacích staniciach, situácia aktuálne stále nahráva nižším cenám a vodiči by opäť mohli tankovať lacnejšie,” myslí si Boháček.

 

Analytici očakávajú, že ceny palív by sa nemali zásadne meniť ani v okolitých krajinách. Benzín možno naďalej najlacnejšie natankovať v Českej republike a Poľsku, kde sa pohybuje tesne nad 1 eurom a 40 centami. Priemerné rakúske a maďarské ceny sú zhruba na úrovni slovenských, to znamená približne dva centy pod hranicou 1 euro a 50 centov.

V prípade neskorej dovolenky na Jadrane možno v Slovinsku natankovať za takmer 1 euro a 50 centov, pričom chorvátske ceny sa pohybujú mierne nad touto úrovňou.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nafta je najlacnejšia v Česku

Nafta je zo stredoeurópskeho regiónu najlacnejšia tradične v Českej republike, kde sa jej ceny pohybujú okolo 1 euro a 35 centov. Vo zvyšných susedných krajinách EÚ je drahšia ako u nás. V Poľsku sa pohybuje tesne nad 1 euro a 41 centov a v Maďarsku a Rakúsku sa jej ceny blížia k 1 euro a 50 centom. Smerom na Jadran sa v Slovinsku a Chorvátsku jej ceny pohybujú dokonca nad 1 eurom a 50 centami.

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 38. týždni tohto roka zotrvali v porovnaní s minulým týždňom bez výraznejších zmien. Benzín natural 95-oktánov sa v priemere predával rovnako za 1,477 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola mierne vyššia na 1,688 eura za liter.

Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili ešte o málo lacnejšie, v priemere za 1,402 eura za liter.

Odraz cien ropy z predchádzajúcich dní nemal dlhé trvanie. Pre Európu kľúčová zmes Brent v uplynulom týždni klesla o takmer štyri percentá a ponorila sa pod 72 dolárov a severoamerický benchmark WTI stratil skoro päť percent a zatváral pod 69 dolármi.

„V úvode ostatného obchodného týždňa mali ceny ropy tendenciu rásť vzhľadom k oznámeným pomerne veľkým menovým a fiškálnym stimulom čínskej centrálnej banky a vlády na podporu ekonomickej aktivity s cieľom naplniť plán rastu HDP okolo piatich percent v tomto roku. Okrem toho americká hurikánová sezóna takisto vytvárala podporu pre ceny čierneho zlata,” dodal Pánis.

Zvýšenie trhového podielu

Obchodníci s ropou v predchádzajúcom týždni vyhodnocovali podľa Boháčka najmä situáciu v Líbyi, kde vládnuce frakcie dosiahli dohodu o ukončení sporu ohľadom vplyvu na centrálnu banku. „Tento spor spôsobil pokles štandardnej úrovne produkcie za posledný mesiac o polovicu, no dnes sa dá očakávať, že sa tento objem bude na svetové trhy rýchlo vracať,” dodal Boháček.

Trhmi rezonovali podľa neho aj správy o novom prístupe Saudskej Arábie o opustení interného cielenia potreby 100-dolárových cien ropy a snahe naopak o zvýšenie trhového podielu.

„Aj keď podľa oficiálnych vyjadrení nemá ísť o veľkú zmenu politiky krajiny, obchodníci sa obávajú, že by to mohlo spôsobiť ďalší prebytok produkcie na trhu v čase veľmi opatrného globálneho ekonomického výhľadu, vrátane Európy a Číny, kde centrálna banka PBoC tento týždeň stimulovala ekonomiku znížením úrokových sadzieb,” konštatoval Boháček.

Najčítanejšie články

1

Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Aké budú vaše možnosti?

2

Slovensko nemá na dôchodky. Pripravte sa na kolaps dôchodkového systému

3

Slovenskí seniori môžu len závidieť. Toto je suma, ktorú dostávajú švajčiarski dôchodcovia

4

Bankový účet pre seniorov. V ktorej banke penzisti najviac ušetria?

5

Príspevok, ktorý využíva množstvo Slovákov, sa zvýši. Stúpne na 200 eur

PR články

Bitcoin: Ako nízko môže klesnúť?

Marek Rodák  | 7. októbra 2024

Bitcoin, najznámejšia kryptomena na svete, prešla v posledných mesiacoch výraznými výkyvmi cien, čo opäť vyvolalo otázky o tom, ako nízko môže jeho hodnota klesnúť.

Bitcoin môže padnúť na 42 000 USD

10-násobný zisk z kryptomien: Ako na to?

Marek Jendrál  | 7. októbra 2024

Kryptomeny sú vysoko volatilné, no práve vďaka cenovým výkyvom môžu obchodníci častokrát inkasovať zisky, ktoré presahujú desaťnásobok vkladu.

Ako zarobiť desaťnásobok na kryptomenách